24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

En Güzel Hediye

IMG_0392

 


BW-HABER     Spaichingen   foto: copyright sekban


Sertifikalar Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’dan, çiçekler torunlardan…

Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından başlatılan “Haydi Türkçe Konuş Benimle” kampanyası ile Baden bölgesinde yayılan Türkçe okuma-yama ve  konuşma kampanyası ilk meyvesini Spaichingen’de verdi. Karlsruhe Eğitim Ataşeliğine bağlı Türçe dersi ve Türk Kültürü öğretmeni Necdettin Sarıkaya, 13 Anneye Türkçe okuma-yazma öğretti. Spaichingen Fatih Camii’nde düzenlenen ve 6 ay süren kursa, çeşitli sebepler ile okuma yazma öğrenemeyen, okula gidemeyen anneler katıldı. 6 ay süren  kurs sonucunda Türkçe okuma – yazman sertifikasını hak eden 13 anne, anneler gününden bir gün önce diplomalarını Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın da katıldığı bir törenle aldılar.

Spaichingen Fatih Camii’nde düzenlenen törene, diploma sahibi annelerin, eşleri, çocukları, torunları ve kalabalık bir misafir topluluğu katılarak bu tarihi ana şahitlik yaptı.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkna Avcı ve Karslruhe Koordinatör Öğretmen Kazım Yılmaz’ı kapıda  geleneksel Türk kıyafeti giyen 2 kız öğrenci “Hoşhgeldiniz” diye karşıladı. Fatih Camii toplantı salonunda yapılan tören şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Türkçe dersi öğretmeni Nedettin Sarıkaya açılış konuşmasında 13 kahraman anneden övgüyle bahsederek, 6 ay süren yoğun çalışmanın sonunda annelerin özel bir günde diplomalarını Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’dan almalarının tarihi öneme sahip olduğunu söyledi ve başarılı anneleri tebrik etti.

Fatih DİTİB’ten tam destek

Fatih Camii dernek başkanı Nihat Demirci’de, Spaichingen Okul Aile Birliğine işbirliği için teşekkür etti. Nihat Demirci, eğitim konusunda daha uzun mesafelerin katedileceğini sözlerine ekledi. Spaichingen Okul Aile Birliği başkanı Oktay Yıldız’da konuşmasında OAB, DİTİB Fatih Camii, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği arasında ki başarılı işbirliği ve organizasyon için herkese teşekkür etti.

Oku !!!

 “Bizler ilk emri “Oku” diyen bir büyük medeniyetin temsilcileriyiz” diye söye başlayan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, ” Biz zaten bu ilk emri ne zaman ihmal ettiysek, o zaman güçten düştük.o zaman mecalimiz, kuvvetimiz, gücümüc, itibarımız, maddi-manevi o zaman zaafiyet gösterdik. Şimdi tekrar bunun idraki ile burada en güzel örneklerini görüyoruz. Annelerimiz, hanım kardeşlerimizi tek tek tebrik ediyorum teşekkür ediyorum.” dedi.

Büyük Devlette Büyük Millet

Gürkan Avcı konuşmasında  Almanya’da yaşayan vatandaşların başarısından övgü ile bahsederek, “Siz buraya çok zor şartla altında geldiniz. En zor ve meşaakatli işleri siz yaptınız, ayakta kalma mücadelenizi başardınız.” dedi. Gürkan Avcı, Türkiye Cumhuriyeti!nin vatandaşının her zaman yanında olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ne kadar kuvvetli olursa Almanya’da ki vatandaşlarında o kadar güçlü olduğunu söylerine ekledi. Avcı ” Devlet her gün daha da güçleniyor. Büyük millete büyük devlet yakışır.” sözleri ayakta alkışlandı. Avcı vatandaşların devletini sevdiğini,bu sevgiye karşı devletin vatandaşlarından istediğinin iyi bir eğitim, iyi bir diploma olduğunu ifade etti.

Sertifikalar Gürkan Avcı’dan, Çiçekler Torunlardan

Programda, okuma-yazma öğrenen kursiyer bayanlar, okuma yazma konusunda karşılaştıkları sorunları anlatırken, salonda duygulu anlar yaşandı. Bir çok kursiyerin aile sorunları, vefatlar sonucu aile yükün kendilerine kalması, erken evlilik, ailede yanlış baskı, imkansızlıklar, fakirlik gibi nedenler ile okula gidemediklerini söylediler. Kursiyerler, 40 yıl sonra gelen oukuma -yazma sertifikalarını, mutluluk gözyaşları ile karşıladılar. Kursiyer Raziye Zeybek’te 5 kardeş olduklarını ve imkansızlık nedeni ile okula gidemediğini söyledi, Karlsruhe Eğitim Ataşeliğine teşekür eden kursiyerler konuşmaların sonunda, sertifikalarını Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Kazım Yılmaz, Oktay Yılzdız, Nihat Demirci ve Veysel Aydemir’den aldılar.

Öğretmene Ödül

Kursiyer annelere Spaichingen Okul Aile Birliği ve Fatih DİTİB Camii hediyeler verdi. Okuma Yazma kursunu düzenleyen Türkçe dersi öğrtemeni Necdettin Sarıkaya’ya onur belgesi ve bir maaş ödül verileceği açıklandı. Program sonunda toplu fotoğraf çektiren başarılı kursiyerler, heyecanlarını gizleyemediler. Unutlulan mektup ile haberleşmeyi tekrar canlandıracak anneler, torunlarına kendi yazıları ile mektup yazdılar. DİTİB Fatih Camii’nde misafirlere ve kursiyerlere ikramda bulunuldu, anneler 6 aylık okul hayat hikayelerini heyecan ile yakınlarıyla paylaştı.

IMG_0417


IMG_0322


IMG_0247


IMG_0226


IMG_0233


IMG_0298


 IMG_0479


IMG_0345


IMG_0238


IMG_0207


IMG_0186