Avukat Fatih Zingal, Genç ASİP’in Konuğu Oldu

 

Avukat Fatih Zingal  Konferans : Almanya-Türkiye İlişkileri Dünü ve Bugünü 

BW-HABER

Köln 27 Ekim 2018


Almanya ve Türkiye’nin Tarihi İlişkileri Ele Alındı

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen ” Türk – Alman Dostluğunun Dünü ve Bugünü ” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Avukat Fatih Zingal büyük ilgi gördü. Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu Genç ASİP tarafından hazırlanan  konferans;  Büze Venloer caddesi 429 50825 Köln’de düzenlendi. Moderatrlüğünü Genç ASİP başkanı Tolga Özgül‘ün yaptığı programda, ASİP Genel Başkanı Sedat Demir açılış konuşması  yaptı.

ASİP Kimdir? 

Sedat Demir ASİP derneği konusunda kısa bir konuşma yaptı. Demir, ” 2017 Mayıs ayında kurulan ASİP, Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu bugüne kadar farklı bir çok konuda insiyatif aldı. Bunların başında Makedonya’da 2500 Türk aileye gıda paketi yardımı, Hatay ilimizde kuban kesimleri, İstanbul’da çocuklarımızın sünneti ve eğitimlerine katkı, 46 öğrenciye burs, Almanya’da öğrencilere yurt edinmesi konusunda yardımlarımız oldu. ASİP, insana topluma dokunmak, yardım edilmesi gereken konularda insiyatif almak demektir. Siyasi herhangi bir parti ile ilişkimiz kesinlikle yoktur.” dedi.  Sedat Demir konuşmasında konferansı düzenleyen Genç ASİP’e teşekkür etti. 

Akademik Olun

Avukat Fatih Zingal, Almanya’da yaşanan göç tarihi konusunda bilgi verdi. Zingal ilk göç eden Türklerin bayram namazlarını kiliselerde ayrılan odalarda kılındığını söyleyerek, o günlerden bu günlere gelişin kolay olmadığını vurguladı. Zingal Türk – Alman dostluk tarihinin çok eski ve köklü olduğunu, tarihten gelen karşılıklı sorumlulukların bulunduğunu ifade etti. Zingal gençlerin meslek eğitimi almaları yerine, daha çok akademik olmaları ve üniversiteye gitmelerini tavsiye etti. Zingal öğretmenlerin kendisinede oto boyacı mesleğini tavsiye ettiklerini ancak azimli çalışma sonunda avukat olduğunu söyledi. 

Program sonunda Avukat Fatih Zingal, gençler ile bir araya gelerek sohbet etti. Zingal gençlere akademik olunması konusunda bir kez daha tavsiyede bulundu.