08/06/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çocuklarınızla Vakit Geçirin

 

IMG-20160123-WA0032


BW – HABER     Schramberg


 

Aile Bilinci Pekiştirildi

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanya programı kapsamında Schramberg’de Cumartesi günleri saat 19.30’da “Sohbet-Muhabbet” toplantıları düzenlenmekte. Schramberg Gewerbepark HAU’da düzenlenen toplantı adı üstüne vatandaşlarımızın arasında birlik beraberlik ve muhabbeti artırmakta. Schramberg Türkçe ve Türk Kültürü öğretmeni Atilla Kutlu tarafından verilen sohbet, farklı konu ve zengin içeriğiyle katılımcılar tarafından büyük beğeni toplamakta. Cumartesi akşamları yapılan programda, önceden belirlenen konularla hayata dair bilgiler verilmektedir.

Kutlu; ”Öncelikli amacımız, iş zamanları dışında kalan vakti sohbet ederek ve bilgilenerek değerlendirmek. Bu toplantılar geleneklerin unutulmadan yaşatılması, muhabbet bilincinin oluşturulması, sevgi ve saygı, birlik ve beraberlik gibi birçok erdemin oluşmasına ve sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.” dedi.

İlk bakışta bir boş zaman geçirme uğraşısı olarak görülse bile, bu gibi programlar özellikle yurtdışında toplumsal hayat içerisinde önemli bir rol üstlenmektedir diyen Kutlu,  ”Sohbet konuları sosyal, dini, eğitim meselelerinden, katılımcıların sorularına kadar uzanabiliyor. Bu sebeple toplantılar; yardımseverlik, hoşgörü, adalet, saygı gibi ahlaki değerlerin benimsenmesi gibi eğitici bir işleve de sahip.  Büyükleriyle toplantılara katılan gençler ve çocuklar Almanya’da kültürümüze özgü bu gibi şeylerin olabilirliğini de görerek kodlama yapmaktadırlar ve geleneği yaşayarak öğrenip, yaşatarak sürdürmeye çalışacaklardır. ” dedi.

Böylece bu programlar somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması ve aktarılmasına, karşılıklı saygı ve dayanışma duygusunun özellikle genç kuşaklar arasında oluşmasına önemli katkılarda bulunmaktadır, dedi.

Kutlu; Zamanlarını anlamlı ve faydalı bir etkinlikle değerlendiren, “Sohbet-Muhabbet” programına duyarlı ve kaliteli tavırlarıyla anlam katan ve çocuklarına örnek olan özverili Schrambergli katılımcıları kutluyor, her zaman desteklerini esirgemeyen Schramberg Türk Okul Aile Birliğine ve salonlarını açıp katılımla da destek olan DİTİB Derneğine de teşekkür ediyorum, dedi.

Katılımcıların bir çok sorusuna cevapta veren Türkçe dersi öğretmeni Kutlu, bu sene 5 inci görev yılını tamamlıyor.  Kutlu programların oldukça verimli geçtiğini belirterek,  ”Öncelikle gençlerin ve anne baba olan herkesin mutlaka dinlemesi gerektiğine inanıyoruz. Çocuklarımız dinleme, soru sorma, muhabbet etme bilincini edinmekteler. Evladımızı gerçekten sevmek onlarla geçirdiğimiz kaliteli zamanlardır. Bu sohbet-muhabbet programı da aile bilincimizi ve toplumsal birlik beraberliğimizi bir kat daha pekiştirmektedir.” dedi.

Katılımcılar; Özgün çalışmalarıyla çocuklara ve ailelere artı değer kattığı için Atilla Kutlu’ya  ve  “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanya programı kapsamına alan Eğitim Ataşeliğine teşekkür ettiler.

program