26/09/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Devlet millet el ele, hepbirlikte yaraları saracağız

Devlet millet el ele, hepbirlikte yaraları saracağız

BW-HABER BRUCHSAL

Karlsruhe Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen iftar programına ilgi yoğun oldu. Bruchsal DİTİB Sultan Ahmet Cami toplantı salonunda düzenlenen etkinlikte sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlarla biraraya gelen Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu burada bir konuşma yaptı.

Karlsruhe Başkonsolosu Banu Terzioğlu, Türkiye’de yaşanan büyük deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan Rahmet dileyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti ‘ Depremin ilk saatlerinden itibaren depremden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için Başkonsolosluğumuzla temasa geçen görev bölgemizdeki vatandaşlarımız, Almanya Türk toplumunun üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve Alman dostlarımız ülkemize yardım gönderebilmek için imkanlarını seferber ettiler.

600 ton yardım bölgeye gönderildi

‘Deprem felaketlerinin ardından gösterdiğiniz dayanışma ve verdiğiniz destek için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Ayni ve nakdi yardımlarınız, sahada ihtiyaçların karşılanmasında büyük rol oynadı. Başkonsolosumuzun eşgüdümünde yaklaşık 600 ton acil ihtiyaç malzemesi deprem bölgelerine ulaştırıldı. Depremzedelerin acılarını hafifletmek ve onlara umut vermek için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.Devlet millet el ele, hepbirlikte yaraları saracağız.

Birlik ve beraberlik pekişmeli

‘Değerli vatandaşlarımız,Ramazan ayı müslümanların vicdan muhasebesi yaptıkları, İslam toplumlarında insanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörünün yoğun bir şekilde yaşandığı, lokmaların paylaşıldığı, kardeşlerin kardeşliklerin pekiştirildiği mübarek bir aydır. Manevi hayatımızın daha da zenginleştiği bu mübarek ay doğruluk ve dürüstlüğün barış içinde birlikte yaşamanın insani erdemler bağlamında üstün değerler olduğunu hissetmemiz içinde güzel bir vesiledir. Bu manevi olduğu fırsat bilerek, varsa aramızda ki dargınlık ve kırgınları bertaraf etmenin sevgi ve saygı ortamının oluşmasına birlik ve beraberliğimizin pekişmesine barış ve huzur içeriisnde yaşamaya çaba göstermelidir.’

20230406_212947

Her inançtan inasanlarla ilişkiler yoğunlaşmalı

Ramazan ayının sadece müslümanlar arasında ki ilişkilerin duyarlılıklarının değil aynı zamanda hangi köken inançtan olursa olsun komşularımızla ve çevremizle ilişkilerimizi yoğunlaştırmamızın karşılıklı saygı ve anlayışı geliştirmenin bir fırsatı olarak değerlendirmeliyiz. Ramazan ayının ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini aramızdaki sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Konuşmanın sonunda Başkonsolos Banu Terzioğlu; iftar programının düzenlenemsinde katkısı olan Bruchsal Sultan Ahmet Cami Dernek Başkanı Kemal Altun, dernek yöneticileri, Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Mesut Özdemir’e teşekkür etti.

Bruchsal DİTİB Sultan Ahmet Cami Başkanı Kemal Altun kısa bir selamlama konuşması yaptı. DİTİB Kadın Kolları tarafından hazırlanan iftar yemeği katılımcılara ikram edildi.