20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Eğitim zirvesi Karlsruhe’de düzenlendi

BW-HABER Karlsruhe

Karlsruhe Türk Okul Aile Birliğinde Yeniden Şahlanış Dönemi

Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği’nin Çarşamba akşamı 50’ncisini düzenlemiş olduğu rektörler toplantısına üst düzey katılım dikkat çekti. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup başta olmak üzere; Karlsruhe Bölge Okul Müdürü Dr. Rüdiger Stein, Uyum Politikaları Sorumlusu Meri Uhlig, Karlsruhe Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Sibel Uysal, Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) grup başkanı Detlef Hofmann, Hür Demokratlar (FDP) grup başkanı Tom Hoyem, Stuttgart Dış İlişkiler Başkan Vekili Melis Schmid ve Türk Okul Aile Birlikleri Federasyonu Başkanı Kemal Ülker başta olmak üzere birçok üst düzey konuşmacı ve misafirin katıldığı yemekte Karlsruhe’de yaşayan Türk öğrencilerin geleceği ele alındı.

Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın ve Başkan Yardımcısı Filiz Sofyalı’nın etkin nüfuzu ve sürekli temasları sayesinde yeniden bir şahlanış için Çarşamba akşamı Karlsruhe’nin eğitim ve siyaset hayatının en önemli şahsiyetlerini bir araya getirerek istişare etti. Genel olarak projeler ve faaliyetler üzerinde konuşulurken ayrıca yapay zekanın dernek yapısına entegre edilmesi ve teknolojinin nimetlerinden nasıl faydalanılacağına dair açıklamalarda bulunuldu.

Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, yaptığı açılış konuşmasında eğitim hususunda sivil toplum kuruluşları ile resmi kurumların işbirliğinin vazgeçilmez olduğunu ve Türk toplumunun geleceği açısından, Türk Okul Aile Birliklerinin vazgeçilmez paydaşlar olduğunu vurguladı. Türk toplumunun 60 yıllık göç hayatında, Alman toplumu ile Okul Aile Birliklerinin vazgeçilmez bir köprü vazifesi gördüğünü ifade etti. Arın bir de uyarıda bulunarak; yerel yapıda böylesi mühim bir sivil toplum kuruluşunun sağlıklı çalıştırılmaması uyum ve eğitim alanında ciddi zafiyetler doğuracaktır dedi.

‘2019 yılının sonunda patlak veren korona pandemisi ile sadece iş dünyası ve aile hayatı değil, aynı zamanda 2019/2020 eğitim ve öğretim yılının tam ortasına denk gelmesi sebebiyle öğrenciler de hiç alışık olmadığı bir sınava tabi tutuldu. Günlük sınıf dersinin sekteye uğramasıyla okullardan önce dijital ders sistemini eğitim yapısına entegre etmeyi başaran Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği bu konuda resmî kurumlara da ilham oldu.’

‘Son 4 eğitim ve öğretim yılında Karlsruhe Türk Okul Aile Birliği’nin elinde olmayan ve daha ziyade harici sebeplerden ve engellemelerden kaynaklı olarak proje ve faaliyetleri sekteye uğradı, alışılagelmiş çalışmaları dahi sergilemekte güçlük çekti ve nüfuz ettiği öğrenci kitlesinde gözde görülür bir azalma oldu. Bu durumdan öğrenci ve veliler başta olmak üzere öğretmenler ve okul yöneticileri de olumsuz etkilendi. Türk ve Türk kökenli öğrencilerin eğitim verimliliğinde yaşanan düşüş, uyum ve sosyalleşme hususundaki gerileme ve hatta Türk dili ve kültürü derslerindeki sendelemeler rahatsız edici boyutlara ulaştı.’

Sunumunu Karlsruhe Okul Aile Birliği derneğinden Filiz Soyfalı’nın yaptığı programda bir konuşma yapan Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup 300 yılın üzerinde olan Karlsruhe kentinde 50 yıldır aktif olan bir Türk derneğinin olasının önemine değinerek ‘Şehrin tarihinde Karlsruhe Okul Aile Birliği var’ dedi. Başkan Dr. Mentrup Türkçe dersinin önemli olduğunu ifade etti.
Eğitim zirvesine ; Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, Eğitim Müdürü Dr. Rüdiger Stein, Uyum Dairesi Başkanı Meri Uhlig, Kalrsruhe Belediye Encümeni Sibel Uysal, Grönland eski Kültür Bakanı Tom Hoyem, Karlsruhe Alman CDU Partisi Parlemento Grup Başkanı Detlef Hofmann , Stuttgart Dış İlişkiler sorumlusu Melis Schmid, 23 okul müdürü ve çok sayıda Alman öğretmenler katıldı.

Başkan Erdem Arın, konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mentrup, Bölge Okul Müdürü Dr. Stein ile de birebir istişarelerde bulundu.