26/09/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Hilal Oberndorf Üzerinde

oberndoorf01

Osmanlı Eserleri Sergisi Açıldı

Hilal Oberndorf Üzerinde

Yaşar Sekban / Oberndorf am Neckar

Oberndorf’da 70 farklı,  çok önemli Osmanlı eserinin sergilendiği Osmanlı-Almanya ilişkilerine ışık tutan tarihi belge ve malzemeler ‘ Mavzer Müzesi’ nde sergileniyor. Schwedenbau müze müdürü Andreas Kussmann-Hochhalter tarafından açılışı yapılan serginin adı “Halbmond über Oberndorf”, ”Oberndorf’un Üzerinde Hilal”.

oberndorf06

1881 yılından itibaren silah satın alma anlaşması ve silahlarla ilgili eğitim almak için belirli dönemlerde Osmanlı subayları Oberndorf’a ziyarete geldiler.Silah ile başlayan yoğun ilişkiler şehrin kültür hayatınada zamanla etki etti.  Şehirde bulunan mezarlardan en dikkat çekicisi bir Karlsruheli bayan ile evli olan Osmanlı Yüzbaşısı İbrahim Efendiye ait olandır. Almanya ile ilişkilerimizde Mavser önemli bir yer tutar, Mavzer silahının en büyük müşterisi Osmanlı Devleti olması ilişkileri Güney Almanya ile artırmıştır. Oberndorf’un önemli diğer yanı ise, Almanya portakal ile Oberndorf’ta tanıştı ve festivallerde ekmek yerine Osmanlının önerisi ile portakal atmışlardır.

Oberndorf am Neckar Şehir Müzesi yada diğer adı ile ”Mauser Silah Müzesi” nde Osmanli İmparatorlugu’ndan kalan eşyalar sergileniyor. Sergi  22 Kasım’a kadar açık kalacak.

Müzenmin açılışı ve tanıtımında aktif olarakj görev alan İsmail Uğur Kılıçarslan, müzeyi gezmeye gelecek olan vatandaşlarımıza Türkçe olarak sergiyi tanıtıyor. Oberndorf Okul Aile Birliği başkanı İsmail Uğur Kılıçarslan tüm vatandaşlarımızın, öğrencilerin ve öğretmenlerin bu sergiyi mutlaka gezmeleri gerektiğini tarihin belgeler ile sergilendiğini söyledi.

oberndorf08


oberndorf02


oberndorf05