09/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Yağbasan Görevine Başladı

BW-HABER

Karlsruhe 26 Ocak 2018


 

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğine atanan  Prof. Dr. Mustafa Yağbasan(55) göreve başladı. Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Mustafa Yağbasan, Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından geçici görevle 6 ay süreyle Almanya, Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’ne getirildi.

Lise tahsilinin ardından  1980 yılında Almanya’ya yerleşen Prof. Dr. Yağbasan, 1985 yılında tekrar Türkiye’ye dönerek üniversiteye başladı. 1990 yılında Fırat Üniversitesinde okutman olarak göreve başlayarak Yüksek Lisansını; Almanya’dan Türkiye’ye dönen ‘Türk Çocuklarının Uyum Sorunları’ başlığı ile hazırladığı Eğitim Bilimleri alanındaki tezi ile tamamladı.

2009 yılında Doçent ve 2014 yılında Profesörlük unvanlarını alan Yağbasan’ın bilimsel dergilerde yayınlanmış 100’ü aşkın makalesi ve sunulmuş olan sempozyum bildirileri bulunmaktadır. Halen Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanlığı kadrosunda bulunan ve altı ay geçici süreyle Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Vekilliği görevine atanan Elazığ doğumlu Yağbasan evli ve üç çocuk babasıdır ve ileri düzeyde Almanca bilmektedir.