”Karlsruhe Lernzentrum ” Açılıyor

BW-HABER

Karlsruhe 20 Şubat 2019

Almanya’nın Karlsruhe kentinde ilk özel ücretsiz ”Anadolu Türkçe Okulu” açılıyor. İş insanı Sedat Demir tarafından kurulan eğitim merkezinde bir kütüphane, dersane, Türkçe sınıfı ve üniversiteli öğrenciler için çalışma ortamı bulunuyor. Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu başkanı Sedat Demir, Türk kökenli öğrencileri eğitim alanında desteklemek amacı ile ”Karlsruhe Lernzentrum” açma kararı aldığını ifade etti. 23 Şubat Cumartesi 15:30’da Hölderlinstr. 1 a 76131 Karlsruhe adresinde bulunan eğitim merkezi Lernzentrum toplum temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla açılacak.

Sorumluluğumu Yerine Getirmeye Çalışıyorum

Sedat Demir, ” Türkçe derslerine katılan öğrencilerin sayılarında son bir yılda rekor düşüş meydana geldi. Konu ile ilgili olarak yaptığımız çalışma sonunda bir eğitim merkezi açmaya karar verdim. Türkçe dersine ilginin tekrar artırılması konusunda çalışmalar yapıyorum. Bir iş insanı olarak bu topluma karşı sorumluluklarımı yerine getirmeye çalışıyorum. ”

Okullara Türkçe Dersi İçin Başvuru Yapılması Gerek

” Baden bölgesinde Alman okullarında Türkçe derslerinin tekrar açılması için bir kampanya başlattık. Veliler, eğitim ataşeliklerinin sayfalarından rahatlıkla indirirebilecekleri Türkçe dersi başvuru formlarını doldurmak suretiyle, Alman okul idarelerine başvurmaları durumunda Türkçe sınıfları açılmasına vesile olabilirler. Veli olarak 8 ila 10 başvuru olması yeterli olacaktır. Okul müdürleri bu konuda herhangi bir sorun çıkarmıyor. ”

Türkçe Derslerine Katılın

23 Şubat Cumartesi günü tüm vatandaşları ” Anadolu Türkçe Okulu ” açılışına davet eden iş insanı Sedat Demir, Türkçe dersi için sadece çağrı yapılmasının yetersiz olduğunu, eğitimin ciddi yatırımlar istediğini söyledi. Sedat Demir, ” Türkçe dersine katılım için çağrı yapmak yetersiz. Bu konuda ciddi yatırım yapılması gerek. Mevcut kitapların değiştirilmesi, müfredatın tekrar gözden geçirilmesi, ayrıca Türkçe dersine giden öğrencilere Türkiye’de geçerli olabilecek belgenin verilmesini önemsiyoruz.” dedi.

Katlım Belgesi Yerine Geçerli Diploma Verilmeli

Sedat Demir, Türkçe dersine katılımın ancak teşviklerle olabileceğinin altını çizerek şunları söyledi, ” Türkçe dersine katılan öğrencilere sadece katılım belgesi vermek yeterli değil. Bu belge bir anı, hatıradan daha ziyade geçerli ve kullanılabilir olmalı. 6 veya 8 yıl Türkçe dersine katılıp başarılı olan öğrencilere Türkiye’de iş ve eğitim konusunda avantajlı olduğunu göstermeliyiz. ” dedi. Sedat Demir Türkçe dersine olan ilginin azalmasının nedenlerini bulup bu konu üzerinde çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

Açılış 23 Şubat 2019 Cumartesi  saat 15:30

Haber içinde yayınlandı