19/08/2022

BW News

Nachrichten aus der Welt

KEMANKEŞ GERMANİA’DAN BİR İLK ‘’KABZA TÖRENİ’

BW-HABER

KEMANKEŞ GERMANİA’DAN BİR İLK ‘’KABZA TÖRENİ’

Tarihimizde, kemankeşlik, yani okçuluk belli kural ve kaideler içerisinde yapılan bir faaliyettir. Okçuluğa başlayacak kişi küçük kabza töreni ile kabza talibi olur, talip bu tören ile kendisine bir üstad edinir.

Üstadın nezaretinde gerekli eğitimi görmesi, atış usullerini kaidelerine uygun olarak öğrenmesi ve idmanlara ara vermemesi gerekir. Talip ayrıca kendisine , tecrübeli taliplerden veya kabza sahibi kemankeşlerden birini yol kardeşi olarak seçer. Ondan meydan törelerini öğrenir. Aralıksız idmanlara devam eden talip istadlarının izni ile pişrev oku ile 900 geze, azmayiş oku ile 800 geze ok uçurursa ‘’Büyük Kabza’’ almaya hak kazanır ve böylece adını okçular sicil defterine kaydettirerek, defterli veya kabza sahibi olurdu. Bundan sonra da kendi menzilini geliştirmeye çalışırdı.
Beş sene önce ilki Berlin’de kurulan Geleneksel Türk Okçuluğu derneği Kemankeş Germania ilk kez kabza töreni gerçekleştirerek bir geleneği yaşattı. Temel eğitimlerini tamamlayan okçulara kabza merasimi ile birlikte kemankeşlik sertifikaları ve lisansları verildi. Ayrıca temsili olarak Büyük kabza töreni gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını Kemankeş Germania Kurucu üyesi ve antrenörü Şükran Altunkaynak gerçekleştirdi. İnsanın hayatında bazı anlar vardır, ona yön verir, hayatına bambaşka bir bakış açısı kazandırır. Bu benim için boyamak üzere elime aldığım üç ok oldu ve okçuluk hayatıma girdi şimdi koskoca bir aile olduk. Diyerek duygularını dile getiren Altunkaynak, Kemankeş Germania nın bu güne kadar kat ettiği yolu anlattı. Akabinde Adem Bager hoca tarafından okçuluk ile ilgili ayetlerin yer aldığı Kur’an-ı kerim tilaveti ve dua okundu.

Yapılan seromoni ile öğrenciler Muzaffer Türk’ün elinden kabza aldılar, arkasından gösteri atışlarını gerçekleştirdiler. Temsili menzil atışını taliplerden Ertuğrul Kaya gerçekleştirirken, hava şahitliğini yapan Abdullah Arslan ve Faris Ayık sarıklarını havaya atarak destar bozdular. Ertuğrul Kaya’nın atışına Mehmethan sakalar ve Ömer Arslan ayak şahidi olarak eşlik ettiler. Seramonide tekke şeyhlik rolünü Bünyamin Özdemir oynadı.
Tecrübeli yetişkin okçular 1,5 mm çelik plakaya darp atışı gerçekleştirirken, testi atışında testiyi vuran Merve Nur Altun, testinin içinden çıkan sürpriz altının da sahibi oldu.

Programın kapanış konuşmasını Kemankeş Germania başkanı Muzaffer Türk gerçekleştirdi. Türk, programa katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti ve programın geröekleşmesinde önemli rol alan ve okçu çocukları geleneksel kıyafetlerle giydiren Mehter Takımı adına Alpaslan Bağcı’ya tezhipli bir ok hediye etti.
Son olarak, geleneklere uygun olarak kabza alan taliplerin aileleri tarafından kesilen kurban eti ile yapılan özbek pilavı ve başka ikramlarda bulunuldu.