13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Necmettin Güler ‘ Türkçe 250 milyonun konuştuğu etkili bir dil.’

BW-HABER

 Münster / Ahaus


Münster Eğitim Ataşesi Necmettin Güler ve Çalışma Ataşesi Fatih Ekici Münster Ahaus’ta DİTİB’e bağlı olarak faaliyet gösteren Aksa Camisini ziyaret etti. Yeni eğitim ve öğretmi yılı mesajında öğrenci velilerinden Türkçe’ye destek istedi.

Güler, ‘Türkçe derslerine katılım kampanyasına sizde destek olunuz. Okullarda mevcut olan Türkçe derslerine çocuklarınızı gönderiniz. Okullarda Türkçe dersi yoksa, yasalarla güvence altına alınmış olan anadilini öğrenme hakkınızı kullanınız ve okullarda Türkçe dersi açılması için dilekçe veriniz.’ diyerek velilere Türkçe öğretim seferberliğine katılması istendi. 

Öğrenci velileriyle biraraya gelen Necmettin Güler, Türkçe dersleri konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Münster Eğitim Ataşesi Necmettin Güler, yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türkçe’nin önemine değinerek şunları ifade etti ;

‘Türkçe, dünyada 250 milyondan fazla insanın konuştuğu etkili bir dildir. İş imkanları ve iyi bir gelecek açısından ilave seçeneklere sahip olmak için Türkçenizi geliştiriniz. Okullarınızda sunulan Türkçe derslerine katılınız. Türkçe kitaplar okuyunuz, Türk arkadaşlarınızla Türkçe konuşunuz.

En iyi yatırım, eğitime yapılan yatırımdır. Çocuklarımızı okul hayatında yalnız bırakmayalım. Ev ödevlerinde yardımcı olalım. Sorun yaşadığı derslerde takviye kurslara gönderelim. Okulla ve sınıf öğretmenleriyle iyi iletişim kuralım. Okulca ve sınıfça yapılan etkinliklere veliler olarak katılım sağlayalım. Veli toplantılarına mutlaka katılalım. Farkında olalım ki, nesillerimizi eğitimli, zinde ve yüksek ahlaklı olarak yetiştirdiğimiz takdirde, genç nesillerimiz öz değerleriyle yetişecek, yaşadığı topluma iyi uyum sağlayacak ve çok kültürlü olan Almanya’da Türk kültürünü ve değerlerini güzel temsil edeceklerdir. ‘