05/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Sandhausen TOAB Türk Yemek ve Folklorünü Tanıttı

img_7831

Sandhausen Türk Okul Aile Birliği 26. ıncı Kez Kerwe Festivalinde


BW-HABER    Sandhausen    08 Ekim 2016 Cts.


Sandhausen Kerwe Festivali’ne 1978 yılından beri katılan Türk toplumu, Sandhausen halkına, Anadolu kültür  ve sanatını tanıttı. Sandhausen kentinde  Türk yemeklerinin tanıtımı yapılırken, Sandhausen Türk Okul Aile Birliği öğrencileri ” Biz Türküz, Biz Böyleyiz ” müziği ile Sandhausen Kerwe Festivali yürüyüşüne katılarak gösteri düzenledi.

Sandhausen kasaba merkezinde, Mannheim Turkuaz  Folklor Grubu, Efe oyunu ile büyük beğeni topladı. Sandhausen TOAB Başkanı Mehmet Öztürk, 26 yıldır aralıksız katıldıkları Kerwe festivalinin Sandhausen’da Türkiye ve Anadolu kültürünü tanıtmada en iyi fırsat olduğunu ve bunu değerlendirdiklerini söyledi. Öztürk, ” 3 gün süren Kerwe Festivalinde Alman dostlarımız ile bir araya gelerek kendimizi en iyi şekilde ifade edebiliyor, onlara kendi külütrümüzü tanıtıyor ve Türk toplumunun Sandhausen kasabasının bir parçası olduğunu gösteriyoruz. Sandhausen belediye başkanı sayın George Kletti ile çok iyi bir diyaloğumuz var.” dedi.

img_7805

Sandhausen’da düzenlenen Kerwe Festivalinde etkinliğe katılan Sandhausen TOAB standını gezen Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, etkinlikte Türk toplumunun kültürünün tanıtılmasından dolayı memnuniyetini açıkladı. Avcı, Türk toplumunun Alman refahındaki katkılarının azımsanmayacak kadar çok olduğunu şimdiki neslindebu refahtan pay alması gerektiğini söyleyerek, Sandhausen TOAB ve Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerine yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Gürkan Avcı festivalde kurulan Sandhausen TOAB stantını ziyaret ederek vatandaşlar ile bir araya geldi. Alman öğretmenler ile de görüşen Avcı, diyalog ve karşılıklı işbirliğinin devamını istedi. Gürkan Avcı Sandhausen TOAB Başkanı Mehmet Öztürk’ten dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Sandhausen TOAB Başkan Yardımcısı Taner Akbulut ve Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmeni Arzu Kılınç’ta Kerwe Festivaline katıldı.

sandhausen03


sandhausen02


img_7822


sandhausen04