13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

SUNLİGHT FESTİVAL, OKUL AİLE BİRLİĞİ 50 İNCİ YILINI KUTLADI

BW-HABER Karlsruhe
KARLSRUHE OKUL AİLE BİRLİĞİ 50 İNCİ YILINI KARLSRUHE STEPHANPLATZ’da KUTLADI.

Almanya’da göçün 64 üncü yılını, Karlsruhe Okul Aile Birliği’nin 50 inci yılını kutluyoruz. Karlsruhe tarihinde önemli bir yere sahip olan Okul Aile Birliği 50 inci yıl münasebetiyle düzenlediği SUNLİGHT FESTİVAL Karlsruhe’de büyük ses getirdi. Karlsruhe tarihinde kalıcı bir yere sahip olan OAB sadece eğitim alanında değil, Karlsruhe’nin sosyal yaşamında da bir yeri olduğunu gösterdi.
6 ayı aşkın bir zaman süren büyük hazırlık sonrası kurulan sahne ve sahnede yer alan yerli ve yabancı sanatçılar OAB nin 50 yıl coşkusuna ortak oldular. Moderatörlüğünü Filiz Sofyalı’nın yaptığı SUNLİGHT FESTİVAL iki gün sürdü.

Sunlight Festival açılışında Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, Karlsruhe Başkonsolosu Mahmut Niyazi Sezgin ve Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup birer konuşma yaptı.

Uruguay milli takımında 10 yıl forma giyen Alejandro Diaz Grova sahnede yer aldı. Ünlü futbolcu Karlsruhe’de ilk resim sergisini DCS Sanat Galerisi’nde açtı. A. Diaz Grova, Türk milli takımın UEFA Almanya 24’te gösterdiği başarıdan övgü ile bahsetti. Karlsruhe takımı KSC ‘nin iki önemli oyuncusu ; Fabian Schleusener ve Philip Heise’de festivale renk katan isimlerden oldu. Sahnede konuşma yapan profesyonel futbolcular, hayranlarına imza verip bol bol resim çektirdikten sonra çocuklarla masa futbolu (langırt) oynadılar.

Karlsruhe Okul Aile Birliği’nde kısa bir zaman önce açılan ritim kursu öğrencileri başarılı bir performans ile dikkatleri üzeine çekti. Alman medyası, eğitimcisi Mert Demircioğlu olan ‘Darbuka Show’ grubundan övgüyle bahsetti. Karlsruhe’de kadınlardan oluşan grubun, büyük emek vererek progesyonel bir iş çıkardığı yorumu yapıldı.
OAB 50 yıl kutlamasında sahneye ; Tanzgeist Karlsruhe, Lasyapriya Fine Arts, Tanz Studio Emotion Dance ve Show Tanz Reloaded grupları çıktı. Kutlamaya farklı bir atmosfer katan gruplar, Karlsruhe OAB kuruluşunu tebrik ettiler.Dans eğitimcisi İlker Türkmen yaptığı salsa ile izleyenleri büyüledi.

Avrupa’da sanatlarını icra eden sanatçıları bir çatı altında toplayan Sanatçılar Platformu Başkanı, sanatçı Mehmet Söyleyici 7 eser ile sahne aldı. Türkiye ve Almanya arasında bir köprü olan Karlsruhe OAB, sanatıyla Almanya’da ülkemizin kültürünü tanıtan Mehmet Söyleyici’nin yer almasıyla mesajını en güçlü şekilde vermiş oldu.

Almanya’nın birçok kentinde müzik okulu sahibi sanatçı Hakan Çevik ve öğrencileri sahne aldı. Yeni öğrenci grubu ile sahne alan Hakan Çevik, öğrencilerin kısa bir zamanda gösterdikleri performanstan dolayı büyük alkış aldı.
Türküleriyle tanıdığımız sanatçı Şimşek Doğan, 4 ay gibi kısa bir zamandır eğitimini verdiği 6 öğrenci ilesahne alırken, öğrencileri Batuhan Aktaş ve Arda Sofyalı türkleriyle başarılarını sergiledi.

Solo gitar ile Erbil Sarıca 9 eser ile, KIT Studentbad Musik Grubu ‘da 4 eser ile 50 inci yıl kutlamalarında sahne aldı. Almanya’da çalışmalarını yürüten Harmandans folklor grubu, folklor eğitimcisi Gökhan Harman ile hem sahnede yer aldı hemde Sunlight Festivale katılanlarla birlikte halay oyunu oynadılar.

Ardın Zeybek oyunu sahne aldı, kutlamaya katılan en küçük halk oyuncusu; sahneye kartal misali kanatlarını açarak girdi. Diz kırdı ve milli mücadeleyi temsil eden çeliğin çelikte çıkardığı o ses duyuldu. Sorası ise müthiş oldu; okyanusta kabaran bir dalga, şahinin o keskin bakışı, milli mücadele için açılan o efe kanatlarıyla sahne güzel bir performans sergiledi.

Son aylarda Almanya’da büyük bir ilgi gören METANOİA grubu ; kanunda Mert Demircioğlu, kemanda Can Demircioğlu kardeşler yeni müzik tarzlarıyla sahne aldı. Avrupa ve Türkiye’de bir çok konser veren METANOİA önümüzdeki yaz ve sonbaharda yeni turneye hazırlanıyor.

Karlsruhe OAB nin 50 inci yıl kutlamasında sahne alan ünlü sanatçı Kemal Akın, hayranlarına unutulmaz bir an yaşattı. İki gün sahne alan mütevazi sanatçı, hayranlarıyla birlikte şarkılar söyledi. Anadolu Rock tarzının Avrupa’da ki temsilcisi Kemal Akın, tüm konserlerine kendi imalatı olan karavan ile seyahat etmeyi seviyor. Farklı tarzı ile SUNLİGHT Festivali’ne renk katan sanatçı festivalde emeği geçen tüm çalışanlarla birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

Karlsruhe Okul Aile Birliği, Almanya ve Türkiye arasında bir eğitim, sosyal yardımlaşma köprüsü kurmayı başardı. Karlsruhe kentinde 50 inci yılını kutlayan Okul Aile Birliği sadece eğitim alanında değil, uyum ve her iki ülke arasında bir köprü olmayı başardı. Karlsruhe kentinde eğitim alanında verdiği çalışmalara katılan öğrenciler şimdilerde 60 yaşına ulaşmış Almanya ve Türkiye’de bir çok alanda çalışmalarına devam ediyor.


G