02/12/2023

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ulu Cami İftarı Toplumları Buluşturdu

BW-HABER Wörth

Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti Wörth kentinde faaliyette bulunan DİTİB’e bağlı Ulu Cami farklı bir iftar yemeğinde toplumu buluşturdu. Ulu Camii’nde düzenlenen iftar programına Federal Almanya Miletvekili Thomas Hitscher (SPD), Wörth Belediye Başkanı Dr. Dennis Nitsche, Polis müdürleri, okul müdüleri, SPD Wörth yöneticileri, vatandaşlar katıldı. Ulu Cami bayan çalışanları tarafından hazırlanan yemekler Alman misafirlerden tam not aldı.

Kapıda misafirlerini karşılayan Ulu Cami başkanı Fatih Yılmaz, ‘ Her sene verdiğimiz iftar yemeğine yine katılım çpk güzel oldu. Alman komşularımızında katılması bizleri ayrıca memneun etti. İftar programı ile iki toplum hatta bir çok millet burada bir araya gelebilir ve ortak konularmızıkonuşma imkanı buluyoruz.’

Wörth Ulu Cami din görevlisi Cengiz Yağcı, iftar programı öncesi Ulu Cami hakkında bilgi verdi. İbadet bölümü ve İslam hakkında bilgi veren Cengiz Yağcı, burada Ezan okudu, Alman misafirlerin çok etkilendiği ezanı bir kez daha okuyan Cengiz Yağcı, İslam hakkında ön yargıların ancak karşılıklı diyalog ile giderilebileceğini söyledi.

Toplu çekilen resimlerin ardından, İftar yemeğine geçildi. Burada başkan Fatih Yılmaz kısa bir konuşma yaptı, konuşmasında Alman Anayasasının kabulünün 70 inci yılını bir kez daha kutladı. Alman Sosyal Demokrat Parti Federal Meclis Mv. Thomas Hitcher’de kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Wörth Belediye Başkanı Dr. Dennis Nitsche’de ortak yapılan çalışmalara dikkat çekti ve birlikte yaşamanın en önemli unsuru toplumsal katılım dedi.

Wörth Ulu Cami yaklaşık 300 üyeye sahip ve bölgede yaşayan 10 bin müslümana hizmet veriyor. Caminin fiziki yapısı her geçen gün artan yeni öğrenci potansiyeline artık cevap veremiyor. Bölgenin en kalabalık sınıflarını bünyesinde barındıran Wörth DİTİB, çoklu sınıflar oluşturarak ihtiyaca cevap verebiliyor.