13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Umutlar 2017 Mayıs’a Kaldı

BW-HABER

Karlsruhe 18 Nisan 2017


Çiçekçilerin umudu 2017’nin Mayıs ayında

Yaşanan ekonomik sıkıntılar çiçekçilik sektörünüde sıkıntıya soktu. Sektör temsilcileri, Türklerin düğünlerinin çoğaldığını ancak çiçek alımın azaldığını, günü Alman müşterilere satarak kurtardıklarını belirterek, geçtiğimiz hafta ”Paskalya” bayramına odaklandıklarını ancak büyük bir hüsran yaşadıklarını ifade ettiler. 

26 yıl önce çiçekçiliğe meraklı olduğu için bu işi yapmaya başlayan Ahmet Yeşil, Baden bölgesinde çiçek işine başlayan ilk Türklerden. Yeşil kendi ifadesiyle ” Ben çiçek işine toptancılık ile başladım. Pazar ve dükkanlara çiçek sattım, olar için alış veriş yaptım. Çiçek işinde kendini geliştirdim ve benimle birlikte bir çok vatandaşımızı kendi patronları yaptım. ” diyen Ahmet Yeşil çiçek sektörüne bu sayede onlarca Türk’ün girdiğini söyledi.

Aşırı Gereksiz Rekabet Var

Hollanda’dan satın aldığı tırlar dolusu kesme çiçekleri toptan verdiğini  söyleyen  Yeşil, “Bir çok arkadaşımı Hollanda’da toptan çiçek konusunda eğittim. Ancak sektördeki hızlı büyüme, kontrolsüz  aşırı rekabeti yanında getirdi. Bazı çiçek işi yapan arkadsaşlar aldıkları fiyat altında satış yaparak, pazarda yer almak istiyor. Bunun zararı en başta kendisine oluyor. Müşteri ucuz çiçeği kalitesiz ve değersiz kabul ediyor. Para kazanamıyor, ancak masrafını çıkarıyor. Bir zamanlar bir kamyon çiçeği Ostern Bayramında satmak hiç sorun değildi. ”  diye konuşan Yeşil, şimdi durum böyle değil artık diyor.

En iyi müşteri yaşlı Alman bayanlar

Kış ayları başka bir zorluk yaşadıklarını söyleyen Yeşil, Aralık ayında pazarları kapatmak zorunda kalan çiçekçilerin geçinme konusunda zorlandıklarını ifade etti. Ahmet Yeşil, ‘ En iyi müşterimiz Alman yaşlı bayanlar. Düzenli olarak her zaman çiçek aldıklarından bizleri ayakta tutan en iyi müşteri grubudur.’

Gençler çiçek geleneğini bırakıyor

Artık gençler bayramlarda çiçek almak yerine başka hediyeleri tercih ediyorlar. Güzel ve anlamlı bir gelenek kayboluyor. Bu sene hem 14 Şubat sevgililer gününde hemde Paskalya bayramında beklediğimiz olmadı. Umutlar Mayıs ayında ”Anneler Günü” ne kaldı. Ama artık daha reel düşünmek gerek, umut ve hayallere bu sektörde yer yok. Bundan 10 sene önceki durum bile yok artık. Çiçek sektöründe ki arkadaşlar ancak ailesini geçindirebiliyor.

Bu iş gönül işi

Çiçek işi birazda gönül işi, içinizden gelecek. Sadece para için yapılmaz. Bu işin okulu, mesleği var ama bu iş insanın içinde olacak. Adeta bir  ressam gibi içinden gelerek yapacaksın. Çiçekçilikte  doğaçlama vardır” şeklinde konuştu.