24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Uyuşturucuya Karşı Sivil Mücadele

BW-HABER

Karlsruhe 11 Eylül 2017


Dünya’da uyuşturucu kullanma yaşı  hızla düşerken, Almanya’da durum çokta farklı değil,  okullar uyuşturucu kullanma oranı 3 kat arttığı belirtildi. 

ASİP Tüm STK ve Vatandaşların dikkatini,  uyuşturucu tehlikesine çekiyor.

Almanya’da, Suç Araştırma Dairesinin (Kriminal)  yaptığı araştırmada, Alman okullarındaki uyuşturucu kullananların oranı 3 katına çıktı. Almanya genelinde yapılan araştırma sonucuna göre  Alman okullarında uyuşturucu kullananların oranının üç katına çıktığı belirtildi.

Sedat Demir, uyuşturucuya karşı mücadele başlatıldı. 

Ürkütücü rakamlar, merkezi Karlsruhe’de bulunan Avrupa Sivil İnsiyatif derneğini hareket geçirdi. Dernek başkanı Sedat Demir Almanya’da başlattıkları uyuşturucuya karşı mücadele kampanyası ile ilgili bilgi verdi. Sedat Demir uyuşturucu kullanımında ki artışın ürkütücü olduğu bilgisini vererek, Türk kökekenli göçmenlerin tehdit altında olduğunu ifade ederek şunları söyledi; ” Almanya’da hızla artan uyuştucu madde bağımlılığı en çok göçmen aileleri tehdit ediyor. Aileleri bu konuda bir kez daha uyarmak ve çocukları ile yakından ilgilenmelerini, onların daha çok sosyal ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamalarını istiyoruz. Bizlerde burada hem ailelerin dikkatini hemde resmi makalamların dikkatini çekmek istiyoruz.’ 

Federal mecliste uyuşturucu etkisi bilinen kenevir otunun serbest bırakılması konusunda yasa teklifi verilirken Alman okullarındaki uyuşturucu kullanan öğrencilerin sayısındaki artış rakamları şok etti. Almanya’da yaşayan 5 milyon Türk’ün de büyük tehdit altında olduğu ve gençlerin hedefte olduğu vurgulandı. 

En yüksek artış Baden-Württemberg Eyaletinde oldu.

Eyalet İçişleri Bakanlıkları Suç Araştırma Dairesi (LKA) tarafından açıklanan uyuşturucu raporunda, Alman okullarında uyuşturucu kullananların oranın üç katına çıktığı belirtildi. En yüksek artışın Baden-Württemberg eyaletinde görüldüğü ifade edilirken, 2011 yılında 348 olan vaka sayısının 2015 yılında 939’a yükseldiği aktarıldı.

Almanya’nın tüm eyaletlerinde görülen artış, ASİP derneğini harekete geçirdi. Dernek başkanı Sedat Demir, gelinen noktanın çok ciddi olduğunu, mücadeleye tüm kesimlerin destek vermesini istedi. Konu ile ile ilgili hazırlanan afişlerin tanıtımını yapan Sedat Demir, Türkçe olarak basılan konu ile ilgili afişte, ”Uyuşturucu merakla başlar, ölümle biter” başlığı kullanıldı. Hazırlanan afişler, özellikle Avrupalı Türklerin yoğun olarak bulundukları yerlere asılacak. Uyuşturucu ile mücadelenin ikinci bölümünde konu ile ilgili konuşmacılar getirelecek. Sedat Demir konu ile ilgili olarak tüm vatandaş ve stk temsilcilerinden  destek istedi.