13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

1,5 milyon Alman vatandaşına, Türk vatandaşlığı yolu açıldı

BW-HABER Berlin

Almanya’da tarihi gün. Almanya’da bugün yürürlüğe giren yeni “Vatandaşlık Yasası” Türklere çifte vatandaşlık yolunu resmen açtı. Halen Alman vatandaşı olan 1,5 milyondan fazla Türk’ün için yeniden Türk vatandaşlığını elde etmesi anlamına geliyor. Bu yasa ile birlikte Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız Türk vatandaşlığından çıkmadan Alman vatandaşlığını alabilecek.

Federal Meclis SPD Milletvekili Macit Karaahmetoğlu, reformdan geçirilen Modern Vatandaşlık Yasası’nın 27 Haziran’dan itibaren yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, şartları yerine getiren tüm göçmenlere Alman vatandaşlığına başvurmaları ve
Almanya’da demokrasi için aktif olarak çalışmaları çağrısında bulundu. Yasanın modernleştirilmesinin gerçek ve başarılı bir göç toplumu için gecikmiş bir adım olduğunu da belirten Karaahmetoğlu, CDU’yu da göçmenlerin zararına olacak şekilde AfD’nin söylemlerini tekrarlamaması konusunda uyardı.

* Almanya vatandaşlığına başvuru için ülkede ikamet süresi sekiz yıldan beş yıla indirildi.

* Okul ya da mesleki başarı, iyi Almanca bilgisi, kamu yararına faaliyetler gibi özelliklere sahip olanlar ve başarılı entegrasyon gösterenler 3 yıl sonra da Alman vatandaşlığına geçebilecek.

* Birinci kuşak göçmenlere ve 67 yaş üstündekilere yazılı Almanca testi kalkacak.

* En az 5 yıldır Almanya’da yaşayan göçmenlerin çocukları da Alman vatandaşı olabilecek.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

* Vatandaşlığa başvuranlardan Alman Anayasası’nın özgür demokratik temel düzenine bağlılığı istenecek.

* İslam karşıtı, Yahudi düşmanı, homofobik olmadığı ve kadın haklarına riayet ettiğini taahhüt edecek. Almanya’da lise veya yüksek öğrenim yapmayanlar Einbürgerungstest adı verilen vatandaşlık testini yapacak.

* Başvuran kişinin cezai bir suçtan mahkumiyeti olmaması gerekiyor.

* Avrupa Ortak Dil Referans Çerçevesi B 1 seviyesinde Almanca dil becerisini göstermesi gerekecek.

* Başvuru sahibinin sosyal yardım almaması gerekiyor.