24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü Karlsruhe Başkonsolosluğunda Anıldı

 

BW-HABER

Karlsruhe 15 Temmuz 2018


Almanya’nın Karlsruhe kentinde “15 Temmuz anma ve saygı etkinliği” düzenlendi. Karlsruhe Başkonsolosluğu toplantı salonunda düzenlenen ‘ Demokrasi ve Milli Birlik Günü ‘ anma töreninde Türkiye’de 15 Temmuz 2016 günü FETÖ tarafından kalkışılan menfur darbe girişiminde şehit düşen vatandaşlar anıldı.  
Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan, FETÖ terör örgütü ve bu örgütün  devleti ele geçirme operasyonuna giden tarihi süreç hakkında bilgi verdi. Nevzat Arslan FG tipi oluşumun devlete nasıl sızdığını ve sınavlarda yapılan usülzülüklerle başarılı zeki bir çok gencin önünün kesildiğini söyledi.  

Nevzat Arslan darbe yöneticilerin Pensilvanya’da bulunan FETÖ terör elebaşı  ile irtibata geçtiklerinin belirlendiğini ve bu darbe girşiminin FETÖ tarafından yapıldığının kesinleştiğini söyleyerek ” Şehitlere rahmet, kahraman gazilerimize ve yüce milletimize saygılarımı sunuyorum. ” Dedi. 

Milli birlik ve beraberlik programına Karlsruhe Başkonsolosluğu tam kadro katıldı. Törene; Başkonsolos yardımcısı Adnan Hayal, konsoloslar, ataşeler, konsolosluk personeli, Türkçe dersi öğretmenleri,Türk toplumu sivil temsilcileri   UİD Rhein-Neckar Başkanı Osman Gökalp, UİD Baden Başkanı Levent Polat ve UID Baden yönetimi, ASİP Derneği sekreteri Şener Solmaz, Tarık Balık ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Adem Dursun, şehit ve gaziler için Kur’an-Kerim okudu.  Şehit ve gaziler için dua edildi. Duada milli birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. 

Programın sonunda TRT televizyonu tarafından hazırlanan 15 Temmuz belgeseli ‘ Haberci Gözüyle ‘ görüntüleri izletildi.