30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Coşkuyla Kutlandı!

BW-HABER

Karlsruhe 21 Mayıs 2017


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Coşkuyla Kutlandı!

 

T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği himayesinde Ataşelik Bruchsal Bölge Başkanlığı ve Philippsburg Türk Okul Aile Birliği (TOAB) koordinasyonunda Stadthalle spor salonunda kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşku içinde kutlandı.

 Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın ardından konuşma yapan Philippsburg TOAB başkanı Ayşe Ünal, 19 Mayıs kutlamaların genç nesillere geçmişini, tarihini hatırlattığını, toplumu bir arada tuttuğunu söyledi. Philippsburg OAB başkan Yardımcısı Özkan Ünal, programda emeği geçen herkese teşekkür ederek, şanlı tarihin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Öğrenciler, Melda Akın ve Seniha Meral’in sunumunu yaptığı programda Philipsburg Türkçe öğretmeni Ömer Çakır ‘ Bu manzara harika, çocuklarımız çok çalıştı ve başardılar. Sizde gördünüz salona girişleri beni çok heyecanlandırdı. İnanılmaz bir heyecan ve büyük bir keyif, başardığımızı görmek beni gururlandırdı.’ dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları çerçevesinde hazırlanan törene Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Ataşelik Genel Koordinatörü Emir Aydın Narin, Ataşelik Genel Koordinatör Yardımcısı Çağatay Kaan Fidancı, Ataşelik Bruchsal Bölge Başkanı Yadigar Demirtaş, Ataşelik Karlsruhe Bölge Başkanı Ahmet Özkan, Philippsburg TOAB Başkanı Ayşe Ünal, Heidelberg TOAB Başkanı Aslan İpek, Türkçe öğretmenleri, veliler, gençler, çocuk ve vatandaşlar katıldı. 

Berra ve Meryem Bulut İstiklal Marşını ezbere okudu, Zeynep Bozkurt, Miray Gültekin düzgün Türkçeleriyle 19 Mayıs şiirini okudu. Attaürk’ün gençliğe hitabesi, Hacivat-Karagöz tiplemesi, Nasreddin Hoca ve hırsız oyunu, müthiş Hint dansı salonu coşturdu. Gençler Atatürk’ten miras, ‘vatan için canım feda’ şarkısını söyledi.

 

GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ!

 Atatürk’ün de  doğum günü olan 19 Mayıs kutlamasında , eğitim camiasına ve velilere büyük görevler düştüğünü hatırlatan T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, yaptığı konuşmasında: 19 Mayıs ruhundan ve bu bağlamda Atatürk’ün verdiği yılmaz mücadeleden bahisle; ülkemiz gençlerine güveninin tam olduğunu ve bu gençlerin içerisinde yurt dışında yaşayan soydaş gençlerimizin de olduğunu, bu minvalde Almanya’daki gençlerimizin de buradaki toplumda mutlaka müstesna yerlerini almaları gerektiğini vurguladı.

 

2 GENÇ DAHA İSTİKLAL MARŞI MADALYASI ALDI

Karlsruhe Eğitim Ataşeliğince iki yıldır uygulanan “İstiklal Marşının tamamını ezberleyen gençlere İstiklal Marşı Madalyası, Takdir Beratı ve Türkçe Roman hediye edilmesi” şeklindeki kampanya dahilinde Lise öğrencisi iki kardeş Berra Bulut ve Meryem Bulut’a Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı tarafından hediyeleri verildi.

 

TÖRENDE TİYATRO, FOLKLOR VE DANS GÖSTERİLERİ SUNULDU!

Program çeşitli tiyatro ve skeç gösterileri ile dans ve folklorik sunumlar ve sportif etkinlik takdimleri yanısıra misafirlere ikram edilen Türk mutfağının seçkin yemek ve tatları eşliğinde yüzlerce vatandaş ve soydaşımızın katılımıyla birlik ve beraberlik içerisinde kutlandı. Kutlama şöleni sonunda nice 19 Mayıslarda buluşma temennisi ile nihayetlendiren Gürkan Avcı, kutlama programına katkıda bulunan TOAB üyeleri, vatandaşlar, öğrenci ve gençlere ve öğretmenlere teşekkür etti.