24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

23 Nisan coşkusu devam ediyor…

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı coşkuyla kutlandı. Friedrich Ebert Grundschule okul alanında düzenlenen etkinliğe katılım büyük oldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamasına, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Dr. Uğur Acar, Friedrich Ebert Grundschule Okul Müdürü Makus Zilly, Karlsruhe Türk Kültür Merkezi Başkanı Necef Karaca, Oberdingen OAB Başkanı Gürbüz Kök, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Koordinatör Öğretmen Ahmet Hatun, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.

Sunumunu Nebahat Bayraktar ve Meral Genç’in yaptığı, TTK öğretmeni Aysel Kocakaya tarafından hazırlanan programda, Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için rahmet dilendi, dua okundu.

Saygı duruşuşu ve İstiklal Marşı marşının ardından, Alman milli marşı okundu. Muzaffer Emin Koçak’ın ve Aysel Kocakaya’nın konuşmasının ardından Karlsruhe Eğitim Ataşesi Dr. Uğur Acar bir konuşma yaptı. Konuşmasında şunları ifade etti , ‘Yurtdışında da dış temsilciliklerimizde, Türk Okullarında, Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretmenlerinin görev yaptığı yerler ile Türkiye kökenli sivil toplum kuruluşları ve veli derneklerince 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları yapılmaktadır. Görev bölgemiz olan Baden’de bu yıl 60’tan fazla farklı şehirde’ 23 nisan uluslararası çocuk bayramı ‘ kutlamalarını diğer milletlerden çocuklarında katılımlarıyla TTK öğretmenlerimizle, Türk Okul Aile Birliklerimizle, velilerimizle, vatandaşlarımızla ve sevgili çocuklarımızla birlikte gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Ayrıca bölgemizdeki birçok şehirde belediye başkan makamları ile Başkonsolosluk ve Eğitim Ataşeliği makamlarıda çocuklarımıza devredildi.’ dedi.

Türçe Dersi öğrencileri yeteneklerini sergiledikleri bayram kutlamasında Harmandalı Zeybeği oyunu programı başlattılar. Ardından Türkçe dersi öğrencisi müslüm Kandemir ‘Kutlayalım Bayramı’ şiirini ezbere okudu. işaret dili ile ‘Sev Kardeşim’ gösterisi yapan öğrenciler büyük beğeni aldılar. Müthiş ses ve görüntüleri ile tarihi Türk kahramanları, ‘ Hacivat ve Karagöz’ tiplemesi bizleri biz kez daha zengin tarihimize götürdü. Dans gösterilerinin ardından , Türkçe dersi öğrencisi Eymen Akif Kuru ’23 Nisan ‘ şiirini okudu. Erik Dalı oyununu dans gösterileri izledi. Son olarak ‘Benim narin narin yarim’ şarkısı ponpon dansı gösterisi yapıldı.

Okul bahçe alanında çocuklar sportif yarışmalara katılarak doyasıya eğlendiler.