13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

24 Kasım Öğretmenler Günü Karlsruhe’de Kutlandı

BW-HABER
Karlsruhe

Almanya’nın Karlsruhe kentinde Karlsruhe Okul Aile Birliği ‘ Öğretmenler Günü’ nü Alman öğretmenlerle birlikte kutladı. Karlsruhe Gutenberg Okulunda düzenlenen ‘ Öğretmenler Günü ‘ etkinliğine Gutenberg Okulunda görevli Alman öğretmenlerin tamamı katıldı.Gutenberg Okul Müdürü Gunter Vogel‘ın hazır bulunduğu öğretmenler günü programında, Karlsruhe Okul Aile Birliği yöneticisi Filiz Sofyalı , öğretmenlik mesleğinin Türkiye’de çok değerli olduğunu ve insanların büyük saygı duyduğunu ifade etti. Filiz Sofyalı konuşmasında şunları söyledi, ‘ Öğretmenler günü Mustafa Kemal Atatürk‘ün 24 Kasım 1928 tarihinde Başöğretmenlik kabul günü, bu günü bizler Türkiye’de öğretmenler günü olarak kutluyoruz. Öğretmenlik mesleği tarih boyunca çok büyük saygı görmüştür. Türkiye’de her sene 24 Kasım günü büyük etkinliklerle kutlanır. Bu kutlamalara çocuklarda katılır ve Türkiye çapında düzelenen bu etkinlik ülkemizde önemli kutlamamların arasına girmiştir. ‘ dedi.

KOAB yöneticisi Leyla Baran‘da Türkiye’de yapılan bu kutlamarın zamanla Almanya’da düzenlendiğini ve gelenek halini aldığını ifade etti. Leyla Baran konuşmasında şunları ifade etti, ‘ Türkiye’de yapılan bu kutlamalar artık Almanya’da da düzenleniyor. Bizlerde sizlerle kaynaşmak, eğitimin sorunlarında çözüm ortağı olmak amacıyla bir araya gelmek istiyoruz. Bunu zaman zaman ‘Eltern-Cafe’ kuruluşumuz ile yapıyoruz. Karlsruhe OAB olarak her daim eğitimcilerin öğrencilerimizin ve velilerin yanında olduklarımızı bir kez daha bu sebeple ifade etmiş olduk.’ dedi.
Konuşmaların ardından, Gutenberg Okulu öğretmenleri, ’24 Kasım öğretmenler günü’ ile ilgili sorular sordu.
Okul Müdürü Vogel, yapılan bu etkinlikten memnuniyetini ifade ederek, birlikte çalışmaya devam edileceğini söyledi. Etkinlikte Gutenberg Eltern – Cafe Anadolu mutfağından ikramlarda bulundu. Öğretmenler Günü kutlamasının gelecek senede düzenleneceği belirtildi.

Karlsruhe Okul Aile Birliği uzun zamandır Karlsruhe ve çevresinde bulunan okullarla sürekli iletişim halinde ve bu da öğrencilerin sorunlarını okul idaresine iletmekte büyük kolaylık sağlıyor. Okul ve veliler arasında iyi bir köprü vazifesi kuran KOAB yaptığı eğitim çalışmaları ile derneklere de örnek olmakta.

Türkiye’de her yıl 24 Kasım tarihinde kutlanan Öğretmenler Günü, 24 Kasım 1928 Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Dünyada ise UNESCO tarfından yapılan tavsiye ile 1994 yılından bu yana kutlanmaktadır.