30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ailede Din Eğitimi

“AİLEDE DİN EĞİTİMİ” KONFERANSI PHİLİPPSBURG, FİLDERSTADT ve SİNGENDEKİ DUYARLI KATILIMCILARLA BULUŞTU

Atilla Kutlu2

BW – HABER    PHİLİPPSBURG

Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanya programı kapsamında “Ailede Din Eğitimi” konulu konferans vatandaşlarımızla buluşmaya devam ediyor. 16-18 ve 24 Ocak tarihlerinde düzenlenen konferanslar,  Philippsburg, Filderstadt ve Singen’deki  katılımcılarla buluştu. Philippsburg ve Singen DİTİB – Türk Okul Aile Birliği, Filderstadt DİTİB Derneği tarafından organize edilen, eğitimci Atilla Kutlu’nun verdiği konferans zengin içeriğiyle dikkat çekti ve katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Kutlu, konferansta yaptığı konuşmada; din eğitiminde olmazsa olmaz prensipleri belirttikten sonra, anne karnındaki süreçten-bebeklik dönemine, okul öncesi-okul sonrası dönemi ve son olarak da ergenlik çağındaki çocuklarımıza kadar nasıl din eğitimini vermemiz gerektiği konusunda çarpıcı ve orijinal tespitlerle katılımcıları bilgilendirdi. “Allah inancı, Allah sevgisi, şeytan kavramı, cennet-cehennem, namaz, Kur’an- Kerim, ramazan-oruç, kurban, hayata dair sünnetler, mahremiyet eğitimi, ahlak ve bize ait değerler günümüz nesline nasıl ve ne zaman öğretilmeli? Çocuklarımızın bu konulardaki sorularına yaşlarını da dikkate alarak nasıl cevap verilmeli?”  sorularını güzel örneklerle açıkladı. Din eğitiminde bebeklikten-ergenliğe kadar yapılması gerekli özgün yöntem ve teknikler sundu.

Atilla Kutlu01

Katılımcılar, din eğitimini sağlam bir gelecek için çocuklarımıza vermenin önemini belirtirken, bugünün çocuklarına bugünün diliyle hitap etmek gerekliliğini vurguladılar. 7 yaşına kadar yüzlerce çizgi film seyreden, internette parmaklarıyla konuşan günümüz nesli,  bizim soramadığımız soruları soruyorlar, bu sorulara cevap vermek lazım. Hocamızın verdiği bu konferans çok faydalı oldu, bizlere yeni bir din dili kullanmamız gerekliliğini öğretti, bu sebeple bu gibi etkinliklerin Eğitim ve Din Ataşeliğimiz öncülüğünde devamını temenni ediyoruz dediler. Özelde de bu konferans için Eğitim Ataşeliğine böyle bir konferansı “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanya programı kapsamına aldıkları için teşekkür ettiler.

Kutlu, Almanya’da kendi kültür ve değerlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak bizlerin öncelikli görevi. Çocuklarımızın ruhen de sağlıklı yetişmesi ve manevi açlıklarını gidermek için bu gibi konferansların çoğalması gerektiğine inanıyorum. Bu sebeple, zamanlarını anlamlı ve faydalı bir etkinlikle değerlendiren, konferansımıza duyarlı ve kaliteli tavırlarıyla destek veren Philippsburg, Filderstadt, Singen ve önceki yerlerdeki özverili katılımcıları kutluyor, bu ve benzeri programların devamının yanında örnek teşkil etmesini diliyorum, dedi.

İstenilen yerlerde derneklerin talebi üzerine “Ailede Din Eğitimi” konferansı verilmektedir. Talep eden derneklerimiz 0176 902 643 53 nolu telefonla iletişime geçebilirler.