20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya’da Halk Oyunları Yarışması Yapıldı

BW-HABER

Karlsruhe 30 Mart 2017 Foto:microLİVE


 Karlsruhe Başkonsolosluğu’nun hamiliğinde, Karlsruhe Eğitim Ataşeliği ve halk oyunları eğitmeni Taner Soysal  organizasyonunda yapılan “8 inci Avrupa Halk Oyunları Yarışması” bin  kişilik coşkulu bir katılım ve muhteşem bir finalle son buldu.

Amaç kültürü tanıtmak

Sunuculuğunu Reyhan Soysal’ın yaptığı Avrupa Halk Oyunları yarışması saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Organizasyonu düzenleyen Taner Soysal, ‘Amacımız yeni yetişen nesile geleneğimizi, göreneğimizi, kültürümüzün vazgeçilmezi olan halk oyunlarını tanıtmak, onlara öğretmek aynı zamanda yaşadığımız bu ülkede kendi kültürümüzü diğer toplumlara tanıtmaktır. Bu konuda çok çalışmalarımız oldu ve bunuda başardığımızı düşünüyorum.” 

Cem Örnekol: Halk oyunlarını önemsiyoruz.

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol jüri ve hakem heyetine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, halk oyunları gruplarının çok iyi performans göstermek için geldiklerini söyledi. Cem Örnekol konuşmasına şöyle devam etti,  ”Bu gün burada çeşitli yörelerimizin halk oyunlarını izleme fırsatını bulacağız. Burada hem yarışma hemde gösteri amacıyla bulunan grupların harika bir performans sergileyeceğine inanıyorum. Almanya’da yaşayan Türk toplumunun özverili şekilde kültürüne, kimliğine, bu kapsamda halk oyunlarına sahip çıkmasının çocuklarına halk oyunlarını öğretmesini, sevdirilmesini çok önemsiyoruz. Bu nedenle başkonsolosluk olarakta bu tür etkinliklere imkan ölçülerinde destek olmaya, himaye etmeye çalışıyoruz. ” diyen Örnekol, halk oyunları yarışmasının 23 Nisan etkinlikleriyle aynı tarihe gelmesinin ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu ifade etti.

Gürkan Avcı : Aranızda Türkçe konuşun

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Avrupa Halk Oyunları yarışmasının amacının kültürümüzü, medeniyet hasletlerimizi, değerlerimizi, Almanya’da yaşatmak ve genç nesillere aktarmak olduğu vurgusunda bulunarak ‘Almanya’da yaşıyoruz, Almanca’ya çok iyi hakim olmalıyız, Almancayı iyi derecede bilmeliyiz. Almanya’da ki iş hayatını eğitim hayatını, ticari ve siyasi hayatı elbetteki çok iyi takip etmek ve katkıda bulunmak, katılmak  gerek. Ama şu pedagojik gerçektir, kendi dilini bilmeyen diğer dilleri sıhatli ve sağlıklı öğrenemez, kendi kültürünü bilmeyen diğer kültürlerin güzel özelliklerini içselleştiremez ve entegre olamaz. O nedenle değerli velilerimiz, sizlerden ricamız, aranızda Türkler kendi arasında Türkçe konuşsun.” dedi. Avcı Almanya’da Türkçe dersi öğretmenlerinin çocuklar için var olduğunu bu sebeplede Türkçe derslerine çocukların mutlaka katılmalarını istedi. 

Plaket verildi

Konuşmaların ardından Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ve Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’ya himaye ve katkıdan  dolayı plaket verildi. 

3 farklı kategoride düzenlendi

Baden Türk Okul Aile Birlikleri Halk Oyunları, Avrupa Çocuklar Halk Oyunu kategorisi ve Avrupa Büyükler Halk Oyunu olmak üzere 3 farklı kategoride  düzenlenen yarışmaya ilgi büyük oldu. 

Baden Bölgesi Türk Okul Aile Birlikleri Halk Oyunları kategaorisinde Spaichingen Okul Aile Birliği  Van yöresi ile birinci olurken, Bretten TOAB Kafkas oyunu ile  ikinci oldu. Blumberg TOAB Artvin oyunu ile üçüncüğü aldı.

Kıbrıs Türk bayrakları ile coştular

Çocuklar  Avrupa Türk Halk Oyunları Çocuklar kategorisinde Hornsey Atatürk Okulu Kıbrıs oyunu aldı, ikinciliği Trabzon yöresiyle KSI e.V. Stuttgart alırken, üçüncülüğü Sarı Zeybek Dortmund aldı.

Büyükler kategorisinde ise birinciliği Trabzon yöresiyle Ludwigsburg Ahenk Grubu alırken,  ikinciliği İzmir yöresiyle Dortmund Türk Eğitim Merkezi, Üçüncülüğü Giresun oyunu ile  Kaiserslautern Türk Halk Oyunları Topluluğu aldı. 

Başarılı organizasyon

30 Nisan Pazar günü Karlsruhe Konzerthaus’ta düzenlenen yarışmaya 20 halk oyunları grubu iştirak etti. Her biri biribirinden güzel Anadolu ritimi ile sahneledikleri oyunları  izleyiciden büyük alkış ve tam not aldı. 

 

Hakem ve Jüri Heyeti Tecrübeli

Bir çok yarışmada görev almış olan tecrübeli hakem heyeti emekli halk oyunları federasyon başkan yardımcısı Sami İşel, Adnan Karaca, Atakan Özbayrak, Tubbil GSK Başkanı Erol Daldaban, Zeki Akalın, Aylin Mucukgil, Levent Durgun 21 halk oyunları grubunun gösterilerini dikkatle izleyerek değerlendirmede bulundu. Eski Federasyon başkan yardımcı Sami İşel 8. inci Halk Oyunları Yarışmasını oldukça başarılı ve yararlı bulduğunu açıkladı.

En Eski Kültür

 4 bini geçen Türk halk oyunları derlemeleri ile dünyanın en zengin kültürüne sahip medeniyetin beşiği Anadoluya özgü oyunlarıyla büyükler ve küçükler kategari yarışmacıları sergiledikleri oyunlarda  sevgi ve kardeşlik melodisi, ritmi ve hareketleri ile izleyenleri coşturdu. 

Avrupa Halk Oyunları yarışmasının sonuçlarının  açıklanması ile salondaki coşku iki katına çıktı. 10 .uncu yıl marşı ve İzmir marşı ile sahnede coşan folklor ekipleri kardeşlik ve dayanışma içinde geçen yarışmanın sonunda birlikte fotoğraf çektirdiler. Halk oyunları yarışmasına sponsorluk yapan THY, MÜSİAD üyesi iş adamların plaket verildi.