24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya’da öğretmenlerin görev süresi uzatıldı.

Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerinin görev süresi bir yıl uzatıldı

Türkçe ve Türk Kültürü Derslerine Yeni Dönemde Destek Geldi.

Çin’de başlayan ve dünyayı adeta esir alan Kovid-19 salgını Almanya’da Türkçe ve Türk Kültürü derslerini de etkiledi. Mart ayında başlayan okul tatilleri nedeniyle Türkçe derslerine internet üzeri devam ediliyordu. Ancak bu çalışmaya bir çok öğrencinin katılamaması, Türkçe derslerinde açık oluşturdu. Türkçe derslerin takviyesi, oluşan açığın kapatılması amacıyla 5 yıllık görev süresi dolan Türkçe ve Türk kültürü öğretmenlerinin Almanya çalışma süresini bir yıl daha uzatılarak 6 yıla çıkarıldı. Yapılan bu çalışmada, Kovid-19 salgını sebebiyle Türkiye’den yeni atama ile gelecek olan öğretmenlerin ulaşım, vize gibi sorunlar yaşayabileceği ve bu durumun eğitimi menfi yönde etkileyeceği öngürüldü.

Sadece bu seneye özel olarak düzenlenen çalışma ile Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretmenleri ilk defa 6 yıl görev yapmış olacak. Gelecek eğitim öğretim döneminde tecrübeli öğretmenlerle, salgın nedeniyle oluşan 5 aylık Türkçe dersi boşluğu takviyeli olarak verilecek.

Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda ve Avusturya’da Türkçe ve Türk Kültürü Öğrtemenlerinin görev sürelerinin uzatılması konusunda bir karara şuana kadar varılmadı.

“Avrupa Antlaşması’nın 15. Maddesi” uyarınca, göçmen işçilerin çocuklarına eğitim ve kültür alanında güvence verildi. 1976 yılında düzenlenen anlaşma çerçevesinde Türkiye ve Almanya Federal Cumhuriyeti arasında bu maddeden hareketle Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri ya mahalden atanan Türk öğretmenler ya da Türkiye’den gönderilen öğretmenler tarafından verilmekte.