25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Almanya’da Sandıklar Coştu !!!

img_3220

BW-HABER 

Karlsruhe 2 Nisan 2017


Almanya’da  referandum için oylama işlemleri tüm hızıyla devam ediyor.

Kalrsruhe Tarihi Bir Gün Yaşadı !!!

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması için Karlsruhe Başkonsolosluğunda sandık başına giden seçmen sayısı 2 Nisan Pazar dahil  17.772  oldu. Pazar günü kullanılan oylarla Avrupa toplamında 500.000’ni geçecek.

Karlsruhe Başkonsolosluğu  görev alanında bulunan seçmenler sabah 9:00 dan itibaren sandıklara gelerek demokratik haklarını kullandılar. Zaman zaman uzun kuyrukların oluştuğu Karlsruhe Başkonsolosluğunda düzenli organizasyon sayesinde kalabalık izdihama dönüşmedi. Karlsruhe Başkonsolosluğunda 2 Nisan Pazar günü kullanılan oy sayısı 5.480 olurken, Stuttgart Başkonsoloslluğunda Stuttgart 10.423 seçmen tercih kullandı. Demokratik hakkını kullanmaya gelen vatandaşlara bir çok kolaylığın gösterildiği Karlsruhe Başkonsolosluğunda özel durumları olan, rahatsız, yaşlı  vatandaşlara öncelik tanınarak zemin katta bulunan sandıkta sıra beklemeden oylarını kullanmaları sağlandı.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD Württemberg Başkanı Cahit Öner Karlsruhe Başkonsolosluğunda halk oylamasının yapıldığı sandıkları ziyaret eti. Baden UETD Bölge Başkanı Levent Polat’an bilgi alan Cahit Öner, Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’u makamında ziyaret etti.

Ziyarette anayasaya değşikliğine ilişkin halk oylaması konusunda bilgi alan Cahit Öner, konsolsluklarda düzenlenen referandum çalışmalarının çok düzenli ve profesyonel olduğunu ve sistemin çok iyi çalıştığını söyledi. Başkonsolos Cem Örnekol’da seçime olan ilginin her geçen gün daha da arttığını, vatandaşların oylarını rahat kullanabilmeleri için tüm önlemlerin alındığını ve halk oylamasının büyük bir güven içerisinde devam ettiği bilgisini verdi.