25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

ASİP İlk Resmi Ziyaretini Karlsruhe Başkosolosu Cem Örnekol’a Gerçekleştirdi

BW-HABER

Karlsruhe  5 Haziran 2017


ASİP İlk Resmi Ziyareti Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’a 

ASİP (Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu) Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’u ziyaret etti. Kuruluşunu kısa zamanda tamamlayan ve Avrupa çapında 11 şehirde şubesi bulunan ASİP sivil toplum hareketine başvuru sayısı şimdiden 45’e ulaştı. ASİP  sivil toplum hareketi başkanı Sedat Demir ve ASİP kurucu üyeleri Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’u ziyaret etti. 

Yerel makalmlarla ilişkiler iyi olmalı

Ziyarette Sedat Demir, ASİP kuruluş amacı ve hedefleri konusunda bilgi verdi. Sedat Demir ” Kuruluşumuzu tamamladığımız sivil toplum hareketi, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın hiç bir siyasi etnik, mezhepsel ayrım gözetmeksizin sorunlarını tesbit etmek, çözümleri bulup yetkililer ile bunu görüşmek. Her platform kendi yaşadığı yerde yerel makamlarla mutlaka ilişkili olmalı. Burada ki sorunlarımızın çözümünde yerek makamların gücünün farkındayız. Yaşadığımız coğrafyaya, kültürüne, anayasasına saygılı, kendi ülkemizin temeli olan tek devlet, tek bayrak, tek millet ilkesi ile her iki devlet arasında iyilikte köprü olacağız.”

Demokrasi kesintiye uğratılmamalı

Sedat Demir, demokrasi yönetiminin vazgeçilmez olduğu Avrupa ile Türkiye’nin birlikte hareket etmesi gerektiğini ve Avrupa’nın Türkiye’ye saygı duyması gerektiğini ifade etti. Sedat Demir ‘ Bizlerde bu bağlamda yakın bir zamanda 15 Temmuz’da ülkemizin işgal edilmeye çalışıldığı, demokrasimizin kesintiye uğratılmak istendiği o karanlık gecede yaşanan katliamları daha anacağız. Demokrasinin kesilmesine izin vermeyen halkımızın yanındayız.”

Siyasi hiç bir partinin uzantısı değiliz.

Sedat Demir siyasi hiç bir partinin uzantısı olmadıklarını, yeni sivil bir hareketle tamamen Avrupalı Türklerin sorunlarının çözümünde yer alacaklarını ifade etti.

Birliktelik oluşturacak girişimlerden memnun kalırız.

 Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, önemli olanın birlik ve beraberlik içinde çalışmaların yapılması gerektiğini ifade ederek hayırlı olmasını diledi. Cem Örnekol, ”Geniş bir yelpazede olan Türk toplumunun birliktelik yaratacak girişimlerini memnuniyetle karşılarız.” dedi. 

Sedat Demir, ASİP çalışma programını vatandaşların belirleyeceğini, hantal bir yapısı olmayan ASİP’in yerel makamlarla ilişkilere önem vereceğini ifade etti.