30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

ASİP Polonya’da Gerçekleşen Aşırı Sağ Buluşmasından Tedirgin

 

BW-HABER

Karlsruhe 13 Kasım 2017IRKÇILIK ALARM VERİYOR!!!
 
Avrupa Sivil İnsiyatif Platformu Derneği Genel Merkezinden başkan Sedat Demir kalemiyle yapılan  açıklamada Avrupa’da son yıllarda ciddi anlamda ırkçı saldırılan arttığını, bu saldırılan sözlü saldırılardan fiziki müdahalelere dönüştüğü bildirildi. 
Avrupa’da siyasi partilerin göçmenlerle ilgili konuları politik tartışmalara alet ederek oy devşirmeye çıktıkları ifade edilen açıklamada 1930 Avrupasına dönmekten korkuyoruz ifadesi yer aldı.

Irkçı söylem sahipleri partilerin mecliste sayılarını artırdıkça daha çok ırkçı söylemlerde bulunulduğu belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi; 
”Son dönemlerde gelişen ve adeta geliyorum diye her gün bağıran bu Irkçı söylemler ve eylemler  karşısında Avrupa’da tüm sivil toplum kuruluşları, iş adamları, akademisyenler, siyasiler ve Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları ile birlikte  ortak bir mücadele stratejisi geliştirmeliyiz.
Almanya başta olmak üzere, Avusturyma ve Fransa Parlementoları gibi üç güçlü devlette aşırı sağ büyük güç sağladı.
Bir çok  Türk vatandaşını katleden NSU militanlarının mahkeme salonunda hala devam eden dava ciddiyetten uzak.  Dava konusunda sivil toplum kuruluşları tam olarak bilgilendirilmedi.
Avrupa’da yaşayan  5 Milyon Türk asıllı vatandaşı, müslümanları ve aslında tüm Avrupa’da ki insanları uyarmalı, birlikte aşırı sağa karşı geç olmadan uyarmalı bu konuda çalışmalar yapılmalı.” 
ASİP ırkçılağa karşı insanlığın menfaatine çalışma yapacaklarını açıklayarak, çözüme yönelik iyi niyetli her projede yer alacaklarını ifade etti.