30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ataşe Osmanlı Askerlerinin Mezarını Ziyaret Etti

BW-HABER

Hannover 23 Ekim 2018


Almanya’nın Hannover Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Hüseyin Köftürcü, Osmanlı askerlerinin kabirlerini ziyaret etti. Karlsruhe bölgesi din görevlilerininde katıldığı ziyarette, 1683 yılında Viyana kuşatmasında Hannover Birliklerine esir düşen ve Welfen  Prensi Georg Ludwig’in eşliğinde Hannover sarayına getirilen ve  yine 1691 yılında vefat eden sipahi askerleri Hasan ve Mehmed için dua okudu. 

 

2006 yılında yapılan anıt taşta şu  yazılı : 

 

“Burada  1683 senesinde Viyana kuşatması muhaberelerine katılan ve Tuna kıyısındaki Ciğerdelen mevkiinde Hanover birlikleri tarafından savaş tutsağı düşürülen Osmanlı Sipahileri Mehmed ve Hasan yatmaktadır.  Welfen  Prensi Georg Ludwig’in eşliğinde Hannover sarayına getirilmişler ve bu sarayda öldükleri 1691 yılına kadar hizmet vermişlerdir. İslami usullere göre defnedilmişlerdir. Bu kitabe onların ve bu topraklar altında yatan tüm Osmanlı Türk askerlerinin onurlu anısına atfedilmiştir.  

Hier ruhen die Gebeine zweier osmanischer Lehensreiter (Sipahi), Hammet und Hasan, die wenige Tage nach dem Entsatz des belagerten Wien anno 1683 bei Párkány an der Donau in hannoversche Kriegsgefangenschaft gerieten. Sie kamen im Gefolge des Welfenprinzes Georg Ludwig an den Hof in Hannover, wo sie bis zu ihrem Tode im Jahr 1691 dienten. Sie wurden nach muslimischen Ritus bestattet. Diese Inschrift ist zu deren würdigen Gedenken und aller anderen osmanisch-türkischen Soldaten, die unter dieser Erde ruhen.”