13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Atay Uslu Avrupa’yı Uyardı !

img_1973

 


BW-HABER   Strazburg


Atay Uslu AB’yi uyardı. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği sığınmacılar konusunda yeni insiyatifler geliştirmek zorunda. Çünkü ölen insanlık!

Antalya Milletvekili Atay Uslu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde açıklamalarda bulundu. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyeside olan Uslu, mülteciler konusunda görüşmek üzere AK Parti, CHP, MHP ve HDP partililerden oluşan bir heyetle geldiği Strazburg’da Avrupa’yı mülteci konusunda uyardı.

Mülteciler Zor Şartlar Altında

”Bizler Avrupa Parlementosu ile görüşlerimizi paylaştık.Biliyorsunuz şuanda Türkiye dünyada en çok mülteci barındıran ülke, kişi başına gayri milli hasıla açısından en fazla insani yarım yapan ülke. Oysa Avrupa ile bu konudaki görevlerini vazifesini yerine getirmiyor. Biliyorsunuz tel örgüler çekiyorlar, diğer yandan sığınmacı evlerini yakıyorlar. Fransa’da Cala Kampında insanlar çok zor şartlar altında aylarca bekledi, yine İtalya’da bekleyenler var, Yunanistan’da bekleyenler var. Bakıyorsunuz Macar Başbakanı diyorki bunların hepsini alıp geriye göndermek gerekir diyor. Öbür tarafta Galler’de kırmızı bilezik takıyor mültecilere. Norveç eksi 40 derecedeki kutuplar bölgesine yerleştiriyor.”

Atay Uslu bu uygulamalarimg_1941ın insani bir yanı olmadığını ifade ederek, ”Bunların hiç biri insani değil. İnsan haklarına uygun değil, Avrupa bu konuda kendi yazdığı anlaşmaya uymalı. 1951 senesinde bir Cenevre Sözleşmesi yazmışlar. Ne diyor sözleşme ”İnsanlar bir ülkede can ve mal güvenlikleri tehlikedeyse, bir başka ülkeye sığınabilirler”. Avrupa bu şartları yerine getirmiyor şuanda.”

Türkiye 3 Milyon Mülteciye Bakıyor.

Atay Uslu Türkiye’nin mültecilere yardım konusunda Avrupa’yı geçtiğini belirterek, Aylan bebekler ölmesin dedi. Uslu yaptığı açıklamada,  ”Türkiye biraz öncede söylediğim gibi, 3 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Yapmayada devam edecek.Bu bizim tarihi insani, vicdani ve hukuki bir görevimiz olarak görüyoruz. 18 Mart tarihinde Avrupayla bir mutabakata vardık. Biliyorsunuz Ege’de ölümler var çocuk ölüyor, Aylan bebeğin ölümü tüm dünyanın ve hepimizin kalbini gönlünü sızlattı. Aylan bebeğin ölümünden sonra Avrupa’da bir duyarlılık oluştu, kısa süreli bir duyalılık. Bu duyarlılıktan sonra 18 mart’ta bir mutakabat yapıldı. Geçişler olmasın bir Suriyeli geçtiği zaman biz onun yerine bir mülteci alalım ama Avrupa’da bir külfet paylaşımına girmek istemedi.  Sözlerinin çoğunu yerine getirmedi. 35 milyar Avroluk bir masraf oluştu. Sığınma evlerine saldırılar var, ırkçı partilerde yükselme var. Bizlerde heyetlerle muhattaplarımızla konuyu paylaşmaya devam edeceğiz.”

Atay Uslu Strazburg’da vatandaşlar ile bir araya gelerek sohbet etti. Atay sohbettinde Türkçe ve Türk Kültürü dersleri konusunda istek ve önerileri ilgililere iletilmek üzere not aldı.