13/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Avrupa’da Ramazan Bayramı Coşkusu

Ramazan Bayramı tüm Avrupa’da coşkuyla kutlanıyor

BW-HABER

Karlsruhe 25 Haziran 2017


Ramazan Bayramı’nın ilk günü vatandaşlar bayram namazında camilere akın ederek, birbirleriyle bayramlaştı.Almanya’nın Karlsruhe kentinde Durlach Fatih Cami’nde devlet geleneği gerçekleşti. TC Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol bayram namazını kıldığı DİTİB Durlach camisinde vatandaşlar ile namaz sonrası bayramlaştı. 

Cem Örnekol sabah erken saatlerde geldiği Durlach Fatih  Cami’nde DİTİB Durlach Cami başkanı Veysel Yiğit’ten cami hakkında bilgi aldı. Cem Örnekol; özellikle gençlere önem verilmesi gerektiğini kaydederek, eğitimde yaşanan sorunların yerel makamlar ile görüşülerek çözülmesini gerektiğini söyledi. Örnekol gençlerin eğitim, iş, spor, sanat ve kültür hayatında başarılarından dolayı memnuniyetini bildirdi.

Cem Örnekol bayarm namazı sonrası vatandaşlar ile bir süre sohbet etti. Cem Örnekol ” Tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramı’nı tebrik ederim, bayramın Avrupa’da yaşayan  vatandaşlarımızın, İslam dünyasında, ülkemizde birliğine, beraberliğine özellikle de barışına vesile olması temenni ederim. Herkese ailesiyle huzurlu bir bayram geçirmesini dilerim. ” 

Bayram namazını kıldıran Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Salih Üzülmez’de yaptığı konuşmada Ramazan ayının barış, paylaşma, birliktelik ayı olduğunun altını çizerek, bu birlik ve beraberliğin Ramazan sonrasında da devam etmesini temenni etti. Üzülmez ” İnsanoğluyuz hatamız olabiliriyor. Zaman zaman kalp kırabiliyoruz. Kalbimizde kırılabiliyor.Affedici olacağız. ”

Karlsruhe Durlach  Cami başkanı Veysel Yiğit, Ramazan ayının müslümanlar ve Alman toplumu ile barış huzur içinde geçtiğini, bu dayanışma ve birlikteliğin devam etmesini istedi. Yiğit , ”Geride bıraktığımız Ramazan ayından bayram sabahına ulaştık. Fatih Cami’ne hizmeti geçen hayatta olan ve ebediyete göç edenleri bir kez daha buradan rahmet ile anıyoruz.” Dedi.

Bayram Namazı sonrası Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol vatandaşlar ile tek tek bayramlaşarak, bir süre sohbet etti.