20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Avrupa’ya En Güzel Cevap Sandıkta Verilecek

img_0870

BW-HABER

Freiburg 15 Mart 2017


En İyi Cevap Sandıkta Verilecek

Almanya’da hükümet Almanya’daki Türkiye vatandaşlarının anayasa değişiklik referandumu için 13 merkezde oy kullanmasına izin verdi. Başkonsolosluklar referandum için tüm hazırlıklarını yaparken, 16 Nisan’da Türkiye’de düzenlenecek referandum oylaması yurtdışında 27 Mart 2017 Pazartesi başlayacak.

AK Parti Freiburg Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Erdem Ölker konu ile ilgili açıklamada bulunarak vatandaşları anayasa değişikliği için referandumda oy kullanmaya davet etti. Erdem Ölker, ”Demokratik hakkınızı sandıkta kullanın. Avrupa’nın son zamanlarındaki tutumuna karşı en iyi cevap sandığa gitmektir. Halkımızla referandum için hazırlanıyoruz. Tüm halkımızı sandığa davet ediyoruz. Referandumda en güçlü şekilde ‘Evet’ diyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”

Farklı Konsolosluklarda Kullanılabilecek

Erdem Ölker referandum konusunda seçmenlere yardımcı olacaklarını söyleyerek konuşmasına şöyle devam  etti, ”SKM olarak halkımız bizi arayarak referandum ile ilgili bilgi alabilirler. Seçmenlerimiz oy kullanmadan önce seçim kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarına bakmaları ve sandıklarda sorun yaşamadan rahatlıkla oy kullanmalarını arzu ediyoruz. Zürih olsun Strazburg olsun belirlenen konsolosluklarda vatandaşlarımız oy kullanabilecekler. Referandum için oy kullanma 27 Mart – 9 Nisan arası saat sabah, 09:00 ila akşam 21:00 arası başkonsolosluklarda gerçekleşecek.”

Hafta sonu yığılmalara dikkat

”Karlsruhe ve çevresinde ikamet eden vatandaşlarımızın özellikle hafta içi referandumda oy kullanmalarını tavsiye edeceğim. Uzaktan gelecek vatandaşların hafta sonu sandıklara gitmeyi tercih edeceğini düşünürsek, sandıklarda uzun süreli beklemelerin, yığılmaların önüne geçeriz.” diyen Ölker, Freiburg ve çevresinde sandıklara otobüsler ile gidileceğini, vatandaşların kendilerine ulaşmasını istedi.