30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bakanlık Müsteşarı Dr. Ute Leidig Karlsruhe’de İftar Yemeğine Katıldı

BW-HABER Karlsruhe

Baden Württemberg Sosyal İşler, Sağlık ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ute Leidig Karlsruhe’de yapımı devam eden camide iftar yemeğine katıldı. Alman Yeşiller Partisi Milletvekili olan Dr. Ute Leidig yapımı devam eden; Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Karlsruhe Minareli Cami’yi ziyaret etti. Ziyaretinde Karlsruhe Uyum Dairesi Başkanı Meri Uhlig, DİTİB Baden Eyalet Birliği Başkanı Nihat Demirci, KILIÇER Bau firması sahibi Nihat Kılıçer, Halima Anaokulu Müdürü Mesut Palancı, DİTİB Bruchsal Başkanı Kemal Altun, DİTİB Koordinasyon Fatih Şahan ve Karlsruhe Türk Kültür Merkezi Başkanı Necef Karaca hazır bulundu. Program DİTİB Karlsruhe din görevlisi Abdurrahman Toprak’ın okuduğu kur’an tilavetiyle başladı.

Sosyal İşler, Sağlık ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Dr. Ute Leidig yapımı devam eden Karlsruhe Minareli Cami’yi ziyaret etti. Vatandaşlarla birlikte iftar programına katılan Dr. Leidig burada yaptığı konuşmada; Koronadan sonra insanların Ramazan ayında biraraya gelmelerinden dolayı mutlu olduğunu ifda etti. Dr. Leidig konuşmasına şöyle devam etti, ” Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremden dolayı çok üzgünüm. Buralara yardımlarımız devam edecek. Ramazan ayı insanın iç dünyasına dönme zamanı. Korona kurallarından sonra tekrar biraraya gelmek çok güzel oldu. Sizlere teşekkür ederim. ‘


‘ BW eyaletinde özgürce birlikte yaşıyoruz. Bu Ramazan ayında bazı felaketler yaşandı. Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremlerde yaklaşık 50 bin insna hayatını kaybetti, 100 bin kişi yaralandı. Binlerce insan evsiz kaldı, milyonlarca insan depremden etkilendi. Bu felaket bizi uzun zaman düşündürecek. Akrabalarını kaybeden insanlara bağsağlığı dilerim. Ramazan ayında toplumsal dayanışma içerisinde birlikte olalım. Felaket bölgesine yardımlar toplanmaya devame diyor. Bir çok dini kuruluş bölgeye yardım ulaştırmaya devam ediyor.’

‘Birlik ve beraberlik içinde olursak zor durumda olan ülkelere birlikte yardım edebiliz. Ramazan ayının son üç haftasının sizler için iyi geçmesini temenni ederi. Davetiniz ve ilginize çok teşekkür ederim. ‘ dedi.

Karlsruhe DİTİB Merkez Cami Başkanı Lütfü Azal‘da konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek, birlik ve beraberliğin Ramazan ayında pekiştiğini ifade etti. Başkan Azal konuşmasına şöyle devam etti , ‘ Davetimize geniş katılımınızdan dolayı teşekkür ederiz. Ramazn ayı müslüman ve müslüman olmayanlar için biraraya gelme vesilesi olmuştur. Ramazan ayında sadece aç kalmak değil, insan ruhunun ve zihninin temizlenmesi ayıdır. Ramazan ayında insan daha iyi düşünebiliyor. Ramazan ayı sabır, toplumsal birliktelik, dayanışma ayıdır. Karlsruhe yeni camisinde müslüman ve müslüman olmayanları ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Buralarda Ramazanayınayında insanlar biraraya gelerek birlerini tanıma fırsatı buluyor.’ dedi .

Dr. Ute Leidig inşaati devam eden Karlsruhe’nin minareli cami inşaati hakkında bilgi aldı. Kılıçerbau firması sahibi Nihat Kılıçer cami konusunda teknik bilgileri katılımcılara aktardı. Halima Anaokulu Müdürü Mesut Palancı, caminin sosyal yönden yapacağı çalışmalarda kullanacı alanlar konuusnda bilgi verdi. Dr. Ute Leidig cami inşaatinde kullanılan yeni teknik ve cami mimariisni oldukça beğendiğini ifade etti. Karlsruhe Oststadt derneği yöneticileride yeni Karlsruhe minareli camiyi gezerken caminin Karlsruhe’ye ait olduğunu ve bölgelerinde böyle bir caminin yükselmesinden duydukları memnuniyeti ifade etti.