01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başarıya Ödül

IMG_5895

BW – HABER   KARLSRUHE Mümin ŞEN  Postgazetesi muhabiri

”Bu sizlere Türkiye Cumhuriyeti’nden bir hediye, bir teşvik.” diye sözlerine başlayan Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol başarılarınızla gurur duyuyoruz dedi.

 Karlsruhe Başkonsolosluğu görev bölgesinde 2014-2015 öğretim yılında yüksek dereceyle liseden mezun olan (Abitur yapan) iki öğrenciye, Başkonsoloslukta yapılan bir törenle ödülleri verildi. Başarılı öğrenciler ve ailelerinin hazır bulunduğu törende,  yüksek dereceyle mezun olan Asya Erge (Lörach Haus -Thoma Gymnasium  not ortalaması 1,6) ve Melih Beker (Baden-Baden  Gymnasiums Horn  not ortalaması 1.3), adlı öğrencilere, Berlin Büyükelçimiz Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından imzalanan teşekkür belgeleri Başkonsolos Cem Örnekol tarafından takdim edildi ve öğrenciler birer tablet bilgisayar ile ödüllendirildi.

IMG_5918

Törende konuşma yapan Başkonsolos Cem Örnekol, Asya Erge ve Melih Beker’in başarısından gurur duyduğunu ve başarılı gençlerimizin diğer Türk gençlerine de güzel bir örnek oluşturduğunu belirterek, “Hem sizleri hemde sizlere destek veren ailelerinizi tebrik ediyoruz. Almanya gibi bir ülkede eğitim imkanları oldukça yüksek, bu imkanlardan faydanılmasını ailelere de tavsiye ediyoruz. Muhtemelen karşınıza türlü türlü engeller çıkmış olabilir. Önemli olan o engelleri aşabilmektir. Biz başkonsolosluk olarak önlerine gelebilecek engelleri aşmanızda yardımcı olmak. Eğitimden sonra iş hayatınıza atılsanız bile eğitim bitmeyecek eğitimin yaşı yok. Bizler sizin gibi başarılı gençleri yabancı bir ülkede görmekten çok mutlu oluyoruz.” dedi. Cem Örnekol, Son yıllarda gençlerimiizn meslek fuarlarına ilgi göstermesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek,   Çalışma Ataşeliğin  stant kurduğunu ve gençleri, geleceğin mesleği konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

IMG_5955

Başarılı öğrenci Asya Erge, Hannover’da kostüm tasarımı okuduğunu, farklı bir dal seçtiğini söyleyen Asya, film setlerinin düzenlenmesinden kıyafetlere kadar tasarımı yapmak istediğini ifade etti. Melih Beker Heidelberg’te hukuk eğitimi gördüğünü, ilerdi de diplomat olmak istediğini söyledi. Başkonsolos Cem Örnekol hangi ülkede diplomat olacaksın sorusuna ” Kim önce gelirse…” diye cevap verdi.

Başarılı öğrenci Melih Beker, kendilerine verilen destekteğin çok anlamlı olduğunu ifade etti. Melih Beker ” Bu tören  Türkiyemizin, anavatanımızın bizleri unutmadığını gösteriyor. Bizlere verilen bu destekten dolayı, Türkiye’ye ,Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’na, sizlere, arkadaşım ve ben çok teşekkür ederiz.” dedi.

IMG_5952

Aileler gençlere okul destek kurslarında destek verilmesini istedi. Çocukların çok zeki olduğunu ancak imkansızlıktan çocukların kurslara gidemediğini ve  bununda başarıyı düşürdüğünü söylediler.

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’da 22 adet farklı kurs imkanın verildiğini söyleyerek üzerinde hassasiyetle durduğumuz konu ”Sınıf Etütleri” diye ifade etti. Gürkan Avcı ”Sizleri ve ailenizi tebrik ediyorum,  bizim neznimizde birer kahramansınız. Bu ödül töreni, Türkiye Cumhuriyeti’nin sizlere ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Sizler gibi gençlerimizi kamuoyuna taktim etmek gerek, başarılı örnek insanlarsınız. Bölgemizde 3 tane sınıf etütü açıldı. Buralarda matematik, Almanca, İngilizce ve diğer okul ders yardım kursları veriliyor. Bu kurslara başarılı çocuklarımız devam ediyor.” dedi.

Program sonunda birlikte fotoğraf çekildi.

IMG_5869