01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Başkonsolostan İnce Mesaj

0177 869 71 75  kermes, doğum günü, nişan, düğün, eğlencelerinizde,  eğlendirirken çocuklarınız öğreniyor.p005_1_00


 

IMG_0620


BW-HABER   Karlsruhe


Irkçılık ile mücadele haftasında ”Toplumsal Çadır” desteği…

Almanya’nın Karlsruhe kentinde 4 üncüsü düzenlenen ”Irkçılık ile Mücadele Haftası” kapsamında, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği – DİTİB Baden Eyalet Birliği “Zelt der Gemeinschaft”, “Toplum Çadırı” kurdu. Sunumunu Merican Durmuş’un yaptığı programda ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan başkan Cihan Şavran katılımcılara teşekkür etti.

Karlsruhe Başkonsolosu  Cem Örnekol ırkçılık ile mücadele haftası düzenleyen Karlsruhe belediyesini tebrik etti.Cem Örnekol  konuşmasında  farklı din, dil,  ve kültürlerin Almanya’da birlikte yaşadığını ifade ederek, “Zira birbirlerinin kültürünü anlama yönünde teşvik edilmeyen toplumlarda, birlikte yaşamayı zora sokan sıkıntılar ortaya çıkmakta, toplumsal düzen ve dirlik tehlikeye düşmektedir.”

IMG_0472

Vatandaşları ırkçı saldırılara hedef olmuş bir ülkenin başkonsolosuyum.

Cem Örnekol konuşmasında ırkçılık ve ayrımcılağa değinerek, ” Vatandaşları, ırkçı saldırılara hedef olmuş bir ülkenin başkonsolosuyum. ” diyen Cem Örnekol, hoşgörüsüzlük, ayrımcılık ve ırkçılık olgusuyla mücadele sadece ülkelerin değil tüm insalığın olduğunu belirtti. Örnekol, ” Zira motif ne olursa olsun, mağdur kim olursa olsun, tehdit demokrasiye ve tüm insanlığa yöneliktir. Irkçılık insanlık suçudur.” dedi. Cem Örnekol, ırkçı saldırıların günlük hayatta, siyasette veya medyada çıkabileceğini önemli olan bu duruma  birlikte cesurca karşı koyabilmek dedi.

Karşılıklı anlayış ve bilgilendirme

Avrupa’da ırkçılığın giderek arttığını, ancak “Karlsruhe Wochen gegen Rassismus” gibi etkinliklerin iyimser olmaya imkan verdiğini söyledi. Bu tür etkinliklerin artması temennisinde bulunan Cem Örnekol, beraber yaşamanın önündeki engel olan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gibi olguların topluma yayılmasının önüne geçilmesinin önemli olduğunu söyledi. Cem Örnekol ” Karşılıklı anlayış ve bilgilendirme, temelinde korku olan bu eğilimlerin panzehiridir.” dedi.

IMG_0456

Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup, ”Toplumsal Çadır” a övgüler yağdırıdı. Bu etkinlikle ile Karlsruhelilerin daha iyi anlayacağını söyleyen Dr. Mentrup ırkçılığın hedefinin demokrasi olduğunu söyledi.

Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr.Mehmet Tekin’de konuşmasının ardından katılımcılara birer hatıra hediye verildi. Eyalet Birliği yöneticisi Halil Şahin, ”Toplumsal Çadır” da küçük bir tanıtım gezisi düzenledi.

Porgrama Karlsruhe DİTİB Merkez Camii başkanı Lütfu Azal, Halima Anaokulu Müdürü Mesut Palancı, Sanatçılar Platformu başkanı Mehmet Söyleyici katıldı.

IMG_0480


IMG_0634


New Image455


IMG_0502


IMG_0441