12/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Bentur CEO’su Deniz Uğur: Türkiye’de tatil çok güvenli olacak

BW-HABER

Türkiye de Güvenli yaz tatili

2020 yılında „Akdeniz sahillerinde yaz tatili“ başlığı geçtiğimiz Nisan sonunda imkan dahilinde gözükmüyorken, son gelişmeler sektör için daha umut dolu senaryoların oluşma ihtimallerini arttırdı.

“Temmuz başında start alıyoruz” diye cesurca bir öngörüde bulunan Bentour CEO su Deniz Uğur Alman Seyahat Acenta Birliği (DRV) Siyaset ve Yurtdışı Kurulunun aktif üyesi olarak Türkiye deki ilgili kurumlar ile yoğun görüşmeler sürdürmekte. Buna göre TC Kültür ve Turizm Bakanlığın oluşturmuş olduğu geniş kapsamlı tedbir planı ülkemize gelecek olan misafirlere maksimum güvenliği sağlayacaktır. Ayrıca Havayolu şirketlerin de önümüzdeki yaz sezonu için iyi hazırlandıklarını belirten Uğur: „Havacılıkta uçak yolculuğunda güvenliği sağlayacak tam detaylı konseptler mevcut“ diye ifade etti.

Objektif bir bakış açı ile de Türkiye’deki koşullar Deniz Uğur un yapmış olduğu değerlendirmelerin altını çiziyor. Örneğin ülkemiz deki tesislerin geniş alanlı inşa edilmiş olmaları sayesinde, „Sosyal Mesafe“ kuralı misafirlerin hareket alanlarını fazla kısıtlamadan daha kolay uygulanabiliyor.

Tesis altyapılarına son yıllarda sürekli yatırım yapılırken, sağlık standardı da diğer tatil ülkelerine göre daha yüksek. Tıbbi müdahale konusunda Türkiye en iyi 10 ülke arasında gösterilmekte.

Bakanlık tarafından açıklanan Sağlıklı Turizm Sertifikasyon programı çerçevesinde otele giriş işleminden, Odaların, havuzların ve restoranların yanı sıra animasyon, yiyecek/içecek, geri dönüşüm gibi konu başlıkları 130u aşkın değerlendirme noktaları ile geniş bir yelpazede alınacak tedbirleri kapsıyor.
Düzenli olarak çeşitli alanların ve nesnelerin (restoranlardaki tablolardan odalardaki televizyonların da dahil olmak üzere) dezenfekte olmaları konusunda programda yönergeler belirlenirken, personeller için de maske kullanımı gibi bir çok kesin kurallar bulunmakta; örneğin personel lojmanlarında aile fertleri dahil olmak üzere dışarıdan kesinlikle misafir kabul edilmeyecek.

Deniz Uğur: Havayolu şirketlerin, otellerin, incoming acentaların ve tabii bakanlığımızın da almış oldukları tedbir uygulamalarına baktığımız zaman, Türkiye ye gelen misafirlerin bu yaz güzel ve dinlendirici bir tatil geçireceklerine inancım tam“ diyen Uğur, kendi tatil planlaması ile ilgili „Her yıl olduğu gibi bu yıl da ailem ile tatilimi Türkiye de geçirmeyi planlıyorum“ diye umut dolu açıklamalarda bulundu.

Bentour Reisen yetkilileri ayrıca, özellikle Türkiye ye bağı olan müşteri portföyü sahibi Seyahat acentalar tarafından başta olmak üzere Türkiye ye olan taleplerde şimdiden bir artışın başladığını bildirdi.