01/03/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Berlin Basın Müşavirliği Açıklaması

BW-HABER

Berlin 4 Temmuz 2017


Almanya Federal Başkanlık binası önünde sergilenen bir aracın önünde yazılan ” Arabayı kazanmak istiyor musunuz? Diktatörü öldür.” büyük tepki çekti. Sosyal medyada hızla yayılan şiddet içeren aşırı sağ söylem üzerine Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği Basın Müşavirliği tarafından bir açıklama yayınlandı.

Basın Duyurusu

3 Temmuz 2017 Pazartesi günü Almanya Federal Başbakanlık binası önünde bir podyum üzerine çıkarılan arabanın önüne açılan ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da resminin bulunduğu

 “Bu arabayı kazanmak istiyor musun? o zaman Diktatörlüğü öldür” yazılı bir pankart açılmıştır. Federal Başbakanlık önünde ve güvenlik güçlerinin korumasında bu tür şiddet içerikli bir eyleme müsade edilmesi anlaşılır ve kabul edilir bir durum değildir. Toplumların barışı ve ortak değerlerin korunması geren hassas bir dönemde nefrete ve siddete teşfik etmeye müsait bu tür eylemlerin barışa hizmet etmeyeceği aşıkardır. Bu kapsamda T.C. Berlin Büyükelçiliği olarak Alman Dışişleri Bakanlığına acil notuyla bir yazı gödererek bu tür sidedet içerikli eylemlerin kabul edilemez olduğu ve  konuya ilişkin duyulan derin rahatsızlık bildirilmiştir.

 

Saygıyla duyurulur

 

Refik Soğukoğlu

Berlin Basın Müşaviri