24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Brezel ve Çay İle Yaşanabilir Bir Dünya

img_8408


BW-HABER    Karlsruhe     15 Ekim 2016 Cumartesi


Mit Brezel und Çay Für Eine Nachhaltige Welt – Brezel ve Çay İle Yaşanabilir Bir Dünya

Karlsruhe Belediyesi öncülüğünde  “Brezel ve Çay İle Yaşanabilir Bir Dünya”, ismi altında Türk Alman Çevre Günü etkinliği Karlsruhe Friedrichplatz meydanında düzenlendi. Etkinlikte iklim değişikliği, enerji ve toprağın etkin kullanımı, biyolojik çeşitlilik ve doğa dostu şehircilik konuları ele alındı.

Karlsruhe Belediyesi  öncülüğünde başlatılan “Çevre Haftası” etkinlikleri Karlsruhe’de ilk  kez gerçekleştirildi. 23 çevre örgütü, çevre dostu kurum, kuruluş ve dernekler katıldı.  Bu yıl etkinlikte ağırlıklı olarak iklim değişikliği, enerji, sağlıklı beslenme, ve çevre temizliği ele alındı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol; Çevre bilincine dikkat çektiği konuşmasında, çevrenin doğa sevgisi ile konunabileceğini ifade etti. Cem Örnekol konuşmasında ” Almanya’da Yeşil Çember gibi kuruluşların, küresel ısınma, enerji, ulaşım ve trafik, kimyasal ürünler ve en önemlisi çevre eğitimi gibi konuları kapsayacak şekilde yaptığı çalışmalar bu bilincin gelişmesinde önemli rol oynuyor.”


Sanayileşmenin ve kentlerdeki nüfus artışının  çevre sorunlarını artırdığını söyleyen Cem Örnekol, ” Dünyamızın, gelecek kuşaklara en iyi şekilde teslim etmekle yükümlü bulunduğumuz bir emanet olduğunu unutmadan, sağlıklı bir yaşamanın ancak sağlıklı bir çevre ile mümkün olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Karlsruhe Belediye Başkanı Klaus Stapf ”Bu gün gündeme getirdiğimiz,  çevre, iklim değişiklikleri, toplumsal öneme sahip konular bunlar. Bu konular toplumun tüm kesimini ilgilendiriyor. Konular göçmen kökenliler içinde önemli bir başka önemide karşılıklı işbirliği içinde iletişim kurmamıza yarayacak güzel konular. Ayrıca farklı kültürler burada biraraya geliyor. Karşılıklı fikir alış verişi yapılabiliyor. Burada çok fazla sayıda Türk derneklerinin katılmasından dolayı çok mutluyum. Bu çevre gününün beğenilmesini isterim. İleride yapılacak projelerde birlikte çalışmaya devam ederiz. Burada farklı dernekler ve çevre derneklerin katılması umut verici.” dedi.

img_8351


Yeşil Çember derneği başkanı Gülcan Nitsch ” Bu gün Karlsruhe Belediyesi ile birlikte bir etkinlik yapıyoruz. İnsanların çevreye karşı daha duyarlı olması için çalışıyoruz. Burada insanları stantlarda bilgilendireceğiz. Uzun bir zamandır Almanya’nın bir çok kentinde düzenlediğimiz çevre gününü Karlsruhe kentinde ilk defa düzenledik. Bu çalışmalarla Türkler ve Almanlar arasında bir köprü oluşturuyoruz. Bu etkinliklerde şunu göstermiştir, vatandaşlarımız çevreye oldukça saygılı ve duyarlı.”

img_8688

Türk – Alman Çevre Günün’de açık tartışma sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma Karlsruhe Kadınlar Derneğin’den Yeşim Kılıçer katıldı. Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol, Karlsruhe Belediye Başkan Yardımcısı Klaus Stapf çevre gününe destek veren kurum, dernek ve enstütülerin stantlarını gezerek bilgi aldı. Stantlarda gıda, toprak, enerji, çöp, nükleer ve deniz konuları yer aldı. Cem Örnekol, Türk derneklerinin çevre konulu etkinlikte yer almasını memnuniyet verici buldu. Greenpeace, nükleer atıklar ile mücadele ve denizlerin korunması konulu stantını gezen Cem Örnekol, Greenpeace ‘in Türk aktivistinden  deniz ve balıklar konusunda bilgi aldı.

img_8451

Mozaik Halk Oyunları grubu yaptığı sahne gösterisinin ardından, Tiyatro Dialog Ruşen Kartaloğlu sahne aldı. Karlsruhe Türk Korosu’da seslendirdiği Türk Sanat Müziği ile çevre etkinliğine Türk dernekleri renk kattı.

Kadınlar Derneği Başkanı Mine Kılıçer, ev hanımlarının temiz çevreye olan katkılarını artırmak için bilgilendirme stantı açtıklarını, bu konuda en büyük görevin yine ev hanımlarına düştüğünü ifade etti.

Karlsruhe OAB yöneticisi Seher Arın, mağazalarda kullanılan naylon poşetleri kaldırılıp,  yerine çevreye saygılı kağıt veya kartondan poşetlerin kullanılması gerektiğini söyledi. Karlsruhe’de eğitim alanında yaptığı çalışmalar ile tanınan Karlsruhe OAB çevre konusunda alınması gereken önlemler ve çalışmalara aktif olarak katılıyor. Arın, bu çalışmaların çevre bilinci oluşturduğu gibi, Türk – Alman toplumları arasında iletişimi sağladığını ve göçmenlerin topluma katılmasını kolaylaştırdığını söyledi.

İlk defa Karlsruhe’de düzenlenen çevre gününe katılım bir hayli yüksek oldu. Çevre, iklim, toprak, nükleer atık tehlikesi gibi konuların yanında Türk kültürününde tanıtıldığı etkinlik, özellikle Almanlar tarafından büyük ilgi gördü. Yeşil Çember ve Karlsruhe Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik gelecek yıllarda da yapılmaya ve çevre kültürü oluşturmaya devam edecekler.

Karlsruhe’de birincisi düzenlenen çevre gününe,Karlsruhe OAB, Karlsruhe Türk Kadınları Derneği, Gutenberpaltz derneği, Türk Müzik Korosu Karlsruhe, Tiyatro Dialog, KATÖD Öğrenci Derneği gibi Türk dernekleri katıldı.


 


img_8788


 


 


 


 


 


  


 


img_8688


 


img_8479


img_8474


img_8451


img_8440


img_8270


img_8253


img_8255