25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Büyük Grev, Büyük Kaos Geliyor

BW-HABER Karlsruhe

Almanya’nın en büyük havalimanlarında yaklaşık 2 bin 340 uçuş iptal edildi. Uçuşların iptal edilmesinden yaklaşık 300 bin yolcu etkilendi. Almanya’da grev dalgası devam ediyor. Almanya ulaşım sektöründe tarihinin en büyük grevleri için uyarı yayınlandı. Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Ver.di) ile Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası’nın (EVG) ortak grev düzenleyecek . Bu grev diğer tüm ulaşım yollarını ve araçlarını etkileyecek.

Pazartesi yapılması düşünülen grevin ulaşımı felç etmesi bekleniyor. Ver.di Başkanı Frank Werneke, “Bu Grev büyük bir etkiye sahip olacak” dedi. Pazar gecesi saat 24.00’da başlayacak olan grevin pazartesi gecesi 24.00’da bitmesi planlanıyor.

Görüşmelrin üçüncü perdesinde hükümet büyük bir baskı altında kalacak. 120 bin çalışanın katılması beklenen büyük grevle, kamu çalışanları için ücretlere yüzde 10.5’lik artış ve en az 500 Euro zam talep ediyor. Şubat ayında yapılan müzakerelerin ikinci turunda işverenler ücretlere iki aşamada yüzde 5 oranında zam teklif etmiş, ayrıca bir defaya mahsus 2 bin 500 Euro’luk bir ödeme önermişti.

Almanya’nın büyük havalimanlarındaki grev 300 bin yolcuyu etkiledi. Ver.di’ye bağlı kamu çalışanları, işverenlerle ücretlerinin artırılmasına yönelik görüşmelerde anlaşmaya varılamaması nedeniyle Frankfurt, Münih, Stuttgart, Hamburg, Dortmund, Hannover ve Bremen havalimanlarında grev nedeyiyle uçuşlar iptal edilmişti.


2 binin üzerinde uçuş iptal edildi.

Sendika üyelerinin iş bırakma eylemi nedeniyle Almanya’nın en büyük havalimanlarında yaklaşık 2 binin üzerinde uçuş iptal edildi. Uçuşların iptal edilmesinden yaklaşık 300 bin yolcu etkilendi. Uçak firmalarının temsil eden kuruluşlar grevin orantısız olduğunu 10 binlerce insanı etkilediğini ifade ettiler.

Bazı havalimanlarında yolcular uzun süre alanlarda beklemek zorunda kalırken, bir çok yolcu uçuşunu iptal etti.