25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cami İnşaati Seçim Malzemesi Oldu

BW-HABER Almanya / Karlsruhe 9 Nisan 2019

Almanya’nın Karlsruhe kentinde 26 Mayıs günü düzenlenecek yerel seçimde AFD partisi tarafından kullanılan afiş, vatandaşlar arasında büyük tepkiye neden oldu. Minareli bir cami resmi üzerine yasak işareti koyan ” Nein zur DİTİB-Grossmoschee” ”Büyük DİTİB Camisine Hayır” yazılı afişi gören vatandaşlar bunun provakatif bir afiş olduğunu ve göçmen kökenlilerin seçim malzemesi yapıldığını söylediler. AFD partisi cami karşıtı afişleri Karlsruhe sokaklarına astı.

Karlsruhe’de, 1999 yılından bu yana yapılması düşünülen minareli cami tartışması artık seçim malzemesi yapılmaya başlandı. 2011 yılında Karlsruhe DİTİB, minareli cami çalışmasına hız verdi. DİTİB Karlsruhe tarafından Karlsruhe’nin muhtelif yerlerinde cami kurma çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine 2018 yılında kendi yerinde Käppelestraße 3, adresinde yapma kararı alındı. DİTİB Karlsruhe cami olarak kullanılan binanın yıkılarak yerine cami görseline sahip kullanışlı ve minareli ibadethane yapılmasına karar verdi. Cami yapımındaki bu ilerleme üzerine tüm Karlsruhe’de DİTİB Camisi karşıtı yayınlar dağıtıldı. İlk defa yerel bir seçimde DİTİB cami inşaati seçim malzemesi, oy devşirme amacıyla kullanıldı.

2019 yılı Avrupasında hala ibadet etme özgürlüğünün tartışılması dikkat çekiyor. AFD Partisi tarafından sokaklara asılan DİTİB Karlsruhe cami inşaatine hayır afişi yeni bir tartışmayı daha gündeme taşıyacak; ” İbadet Hürriyeti” . AFD Partisi bu afişi ile Karlsruhe’de insanları biraraya getirmeyi farkında olmadan başardı.