30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çocuklar İle Birlikte Oynadı

IMG_8789


BW-HABER        Oberndorf


23 Nisan Etkinliğinde Çocuklar Doyasıya Eğlendi

Almanya’nın Oberndorf kentinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı büyük bir etkinlikle kutlandı. Oberndorf Neckarhalle’de düzenlenen 23 Nisan etkinliğini Oberndorf OAB, Rottweil OAB ve Schramberg OAB , Türkçe dersi öğretmeni Sibel Yılmaz ve Schramberg bölge koordinatörü Türkçe dersi öğretmeni Atilla Kutlu’nun katılımı ile ortak düzenlendi. Neckarhalle’de yapılan etkinliğe 500 misafir iştirak etti. TC Karlsruhe Başkonsolosluğu  Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Oberndorf Türk dostu Belediye başkanı Herman Acker, Oberndorf OAB başkanı İsmail  Kılıçarslan, Schramberg Aydın Özışık, freudenstadt Salih Aydoğdu, Rottweil Fatih Çilingir, Baden Okul Aile Birliği Federasyon başkan yardımcısı Mahmut Pervaneli katıldı.

Her iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından  İsmail Kılıçarslan’ın  kısa bir selamlama konuşması yaptı. Oberndorf belediye başkanı Herman Acker’de yaptığı konuşmad,  karşılıklı işbirliğini övdü. Görev süresi bu sene bitecek olan, Schramberg eğitim bölgesi koordinatör öğrtemeni Atilla Kutlu’da ” Beş yıllık görev süresi içinde bizden desteklerini esirgemeyen herkese, çalışma arkadaşlarımıa, değerli velilere ve sevgili öğrencilerime teşekkür ederim.”

IMG_8275

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı yaptığı uyarıcı konuşmada, Almanya ve Türkiye arasında, Alman milleti ile Türk milleti arasında, Almanya’da yaşayan gençlerin bir köprü vazifesi göreceğini söyledi. Gürkan Avcı Birinci Dünya savaşında Alman milleti ile birlikte ittifak olduklarını, ancak Alman ordusunun savaşı kaybetmesi sebebiyle Osmanlı İmparatorluğunun da kaybettiği kabul edildi ancak Alman dostlarımız ile ittifakımız bitmedi dedi. Gürkan Avcı, 3 üncü hatta 4. üncü nesilin Almanya’da yaşadığını söyleyerek, işçi olarak gelen dedeleriniz bu ülkenin imarını gerçekleştirdi. Şimdi siz bu ülkede en iyi işleri yapmaya hak kazandınız. Mutlaka iyi bir diploma sahibi olmalısınız.” diyerek uyarıda bulundu.

Çocuklar tarafından oynanan Rottweil öğrencileri  Damat Dansı, Oberndorf öğrencileri Ata Barı, çayda çıra Artvin yöresi, Ankara kaşık,  oyunlarının ardından Schramberg Türkçe dersi öğrencileri “Bayrak Gösterisi”,Ege Efe oyunu yaptı. Schramberg Türkçe dersi öğrencileri tarafından oluşturulan gönüllü Mehter Takımı, “Ceddin Dede” marşıyla salona muhteşem bir giriş yaptılar. Türkçe dersi öğrencileri canlandırdıkları Karadeniz yaşamı ve ardından gelen horana dayanamayan Oberndorf OAB başkanı İsmail Kılıçarslan çocuklar ile horon tepti. Başkan İsmail Kılıçarslan misafirlerine kendi kestiği döner yemeğini ikram ederken 10 parmağında 10 marifet olduğunu gösterdi.

IMG_8350

Ataşe Gürkan Avcı Artvin Oyunu Oynadı

Artvin doğumlu olan Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Oberndorf Türkçe dersi öğrencileri  ile birlikte Artvin yöresi oyunu oynadı. Çocuklar ile birlikte 23 Nisan etkinliğinde bol bol sohbet eden Gürkan Avcı oynadığı Artvin oyunu ile de göz doldurdu. Programın sonunda Beşiktaş, Galatasaray, Fenergahçe ve Trabzon spor klüplerini temsilen bayraklar ile salona giren çocuklar hep birlikte Türkiye diye seslendiler.

IMG_8919


IMG_8752


IMG_8680IMG_8654


IMG_8620


IMG_8752


IMG_8610


IMG_8873