30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Çukurova Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı (ÇÜÖS) 28 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olup,

BW-HABER

Karlsruhe 14 Şubat 2018


 

Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (ÇUÖS) 28 Nisan’da!

Çukurova Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Sınavı (ÇUÖS) 28 Nisan 2018 tarihinde saat 09:30’da (GMT+3) 32 merkezde eşzamanlı olarak yapılacaktır. Başvurular 15 Ocak 2018 tarihinde başlamış olup 23 Mart’ta sona erecektir. ÇUÖS, 40 IQ, 35 Matematik ve 5 Geometri olmak üzere toplam 80 sorudan oluşmakta ve sınav süresi 120 dakikadır. Aday, sınav dili olarak Türkçe, İngilizce, Arapça, Almanca ve Rusça dillerinden birini seçecektir.

Sınav başvuruları Uluslararası Öğrenci Merkezinin resmi internet sitesi (www.iso.cu.ed.tr) üzerinden online olarak alınacaktır. Adaylar sınav başvuru ücretini başvuru sırasında “online” ödeme seçeneğini seçerek 3D güvenlik sistemi üzerinden kredi kartları ile ödeyebildikleri gibi “banka” ödeme seçeneğini seçerek eft/havale yolu ile de ödeyebilirler. Eft/havale şeklinde ödeme için gerekli hesap bilgileri Merkezin internet sitesinde verilmiştir.

 

Bu yıl 18 ülkede yapılacak!

28 Nisan’da 18 ülkede eş zamanlı olarak yapılması planlan ÇÜÖS sınav merkezleri ve sınav katılım ücretleri aşağıdaki gibidir:

 

Yurt içi sınav merkezleri ve katılım ücretleri

Türkiye’de Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Van, Şanlıurfa  (250 TL)

 

Yurt dışı sınav merkezleri ve katılım ücretleri

Almanya – Berlin, Dortmund, Heidelberg, Hamburg, Tübingen (85€)

Arnavutluk – Tiran (85€)

Bosna Hersek – Saraybosna (85€)

Kosova – Prizren (85€)

Makedonya – Üsküp (85€)

Romanya – Köstence (85€)

Bulgaristan – Mestanlı (85€)

Gürcistan – Tiflis (85€)

Azerbaycan – Bakü, Gence (100$)

Kazakistan – Almatı, Astana (100$)

Kırgızistan – Bişkek (100$)

Tataristan – Kazan (100$)

Suudi Arabistan – Cidde, Medine, Riyad (100$)

Katar – Doha (100$)

Lübnan – Beyrut (100$)

Tunus – Tunus  (65$)

Fas – Rabat (65$)

Neden Çukurova Üniversitesi neden ÇUÖS?

Türkiye’nin en büyük kentlerinden biri olan Adana’da, Seyhan Baraj Gölü’nün doğu yakasında yer alan Çukurova Üniversitesi, insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla neredeyse doğal bir park alanı.  Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle Türkiye’nin sayılı devlet üniversiteleri arasında anılıyor. Çukurova Üniversitesi kampüsü sahip olduğu doğal dokunun yanı sıra bölgenin en önemli hastane komplekslerinden birini de barındırmakta. Aynı zamanda lojmanlar, sosyal tesisler, konuk evleri, sağlıklı yaşam merkezi, medikososyal ünitesi, anaokulu, market, kafeteryalar, kafe ve kantinler, banka şubeleri, postane, basımevi ve bir de merkezi kütüphanenin bulunduğu kampüs içerisinde hem öğrencilerin hem de çalışanlarının tüm ihtiyaçları rahatlıkla karşılanabiliyor. 1973 yılında kurulmuş olan Çukurova Üniversitesi, Türkiye’deki 12 Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezinden birisi olan merkezi bir kütüphaneye de sahip.

 

Her yıl binlerce öğrencinin eğitim için geldiği Çukurova Üniversitesi içinde ve Adana şehir merkezinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yaklaşık 7.000 yatak kapasiteli öğrenci yurtları bulunmakta. Öte yandan Adana kent merkezinde üniversite öğrencilerine yönelik hizmet veren çok sayıda özel yurtta işletilmektedir. 2017 yılı itibarı ile 2.186 akademik çalışana sahip olan Çukurova Üniversitesi’ne kayıtlı 56.235 öğrenci ve 3,7%’lik oranla 2.046 uluslararası öğrenci bulunuyor. 232 partner üniversite ile karşılıklı yürütülen 410 uluslararası akademik antlaşmaya ve sayısız projeye taraf olan Çukurova Üniversitesi her yıl 300 dolayında yeni uluslararası öğrenci kaydı alınmakta.

 

Çukurova’ya Hızlı Bakış

86 Lisans Programı

127 Yüksek Lisans Programı

95 Doktora Programı

17 Fakülte

4 Yüksekokul

12 Meslek Yüksekokulu

1 Devlet Konservatuvarı

4 Enstitü

1 Türk Dili Öğretim Merkezi

35 Araştırma Merkezi

 

Öğrenci Kulüpleri

ESN Çukurova

Erasmus Öğrenci Kulübü

 

Bu büyük ve köklü üniversitede de uluslararası öğrenci olabilmek için yapılması gereken tek şey ise ÇUÖS sınavına katılarak başarılı olmak! Unutmayın başvuru için son gün 23 Mart! Başvuru hakkındaki tüm detaylar için lütfen www.iso.cu.edu.tr adresini ziyaret edin.