24/02/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Cumhuriyet Resepsiyonu

cumhuriyet07

Karlsruhe’de Cumhuriyet Resepsiyonu verildi. Cumhuriyetin 92. inci yıl dönümü kutlamasına yaklaşık  500 misafir katıldı.

cumhuriyet bayrami


Cumhuriyet’in 92. kuruluş yıl dönümü kutlamalarının Almanya Karlsruhe kentinde ki   etkinliği Ettlingen Sarayında  gerçekleştirildi.Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol ve eşi Ayşe Örnekol, misafirleri kapıda karşıladı. Federal Almanya  Başsavcısı Peter Frank’ın da  katıldığı, resepsiyona, Alman siyasiler, akademisyenler, sanatçılar, STK temsilcileri ve İş adamları katıldı. Resepsiyona Baktat Firması sahibi Mustafa Baklan, İşadamı Erdem Arın, Malatya Derneği Başkanı Murat Alabaş, Yazar Sabriye Cemboluk, Sanatçı Platformu Başkanı Mehmet Söyleyici, Harmony Müzik Okulu sahibi Hakan Çevik, Dr Ercümen Bakkal, UETD Mannheim Osman Gökalp, CHP BW başkanı Kazım Kaya katıldılar.

cumhuriyet883

Karlsruhe Polis Bandosu tarafından çalınan İstiklal Marşı ve Alman Marşından sonra konsolos Arzu Işık Ellialtıoğlu Cumhurbaşkaı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 92 inci yıl dönümü münasebetiyle yayınladığı mesajı okudu. Mesajda Cumhurbaşkanı 100 üncü yılını kutlama hazırlandığımız Cumhuriyetin güçlükler ile bu güne geldiğini işaret edip, milletin kıyafeti ile ayrımcılığa uğratılamayacağını  ifade etti. Cumhurbaşkanı mesajında   ” Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.” dedi.

cumhuriyet22

Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol da yaptığı konuşmada ” Ulu önder Mustafa Kemal ve dava arkadaşları ülkemizin bağımsızlığı için  çok zor şartlar altında gerçekleştirdiği İstiklal Savaşından sonra kurdukları cumhuriyet Türk Milletine bırakılan en büyük emanettir.’ dedi. Örnekol 92 yıl da elde edilen başarı ve gelişimin büyük olduğunu söyledi. Örnekol konuşmasında Almanya ve Türkiye arasında önemli ilişkilerin bulunduğunu, bununda iki ülke arasında ki resmi ilişkinin dışında Almanya’da yaşayan Türk ve Türk kökenli vatandaşların sayesinde oldunu belirtti.

Başkonsolos Cem Örnekol ve Eşi Ayşe Örnekol Karlsruhe Polis Korosu şefi Heiz Bierling’e   çiçek hediye etti. Cem Örnekol resepsiyona katkılarından dolayı teşekkür etti.

cumhuriyet8474


cumhuriyet88766


cumhuriyet6363


cumhuriyet8474


cumhuriyet05


cumhuriyet03