20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Ebru resim sanatı Alman okul sisteminde ders olmalı

BW-HABER Karlsruhe

Deutsch Türkisches Frauenportal Karlsruhe işbirliği ile Almanya’nın ‘Durlach Oberwaldschule’ okulunda ebru sanatı tanıtımı ve eğitimi verildi. Oberwald okulu müdür yardımcısı Sylke Allin tarafından okul festivaline davet edilen Deutsch Türkisches Frauenportal Karlsruhe Ebru Sanat Akademisi üyeleri; Aslı Erdoğan, Neriman Önal, Pelin Türkmen, ebru sanatını öğretmen ve öğrencilere tanıttı.
Ebru sanatı etkinliğine büyük ilgi gösteren öğrenci ve öğretmenlere bir kurs daha vereceklerini açıklayan Deutsch Türkisches Frauenportal Karlsruhe Ebru Sanatı Akademisi eğitimcileri, ebru sanatının Alman okul sisteminde,sanat dersi içerisinde görsel olarak uygulanması gerektiğini ve konu ile ilgili paydaşlarla görüşüleceğini aktardı.

Oberwald okulu öğretmenleri ebru sanatının öğrenciler tarafından çok beğenildiğini, çocuklarda gelişim, beceri ve algı yeteğinin artırıcı olduğu kadar sosyalleşme konusunda da önemli olduğunu aktardı. Deutsch Türkisches Frauenportal Karlsruhe Başkanı Filiz Sofyalı, ebru sanatının hak ettiği yeri Alman okul sisteminde bulabilmesi için elimizden geleni yapacağız dedi. Filiz Sofyalı açıklamasına şöyle devam etti, ‘ Ebru sanatı 13.yy dan gelen bir Türk sanatıdır. Beceri kazanma , insanlar arasında yardımlaşma, sosyalleşme gibi katkılarının dışında aslında bizi anlatan bir sanat. Bu sanatın Almanya çapında okul sisteminin bir parçası olması yolunda Karlsruhe’de başlattığımız çalışma devam ediyor. Oberwaldschule iyi bir başlangıç oldu. ‘ dedi.

Deutsch Türkisches Frauenportal Karlsruhe Ebru Sanat Gurubu davetli bir çok kurum ve kuruluşlarda ebru sanat örneklerini verip, kısa eğitimlerle ebru sanatının tanınmasını sağlıyor. Ayrıca özel günler ve doğum günlerinde de ebru sanatını tanıtan Deutsch Türkisches
Frauenportal Karlsruhe bu konuda bir ilki başardı. İletişim için; drfrauenportal@gmail.com

Ebru Sanatı Nedir?

Ebru sanatı, Osmanlı döneminde günümüze kadar gelmeyi başarmış olan, su ve boya kullanılarak yapılan bir tür kâğıt sanatıdır. Ebru sanatında bireyin hayal gücü ön plana çıkmaktadır. Ebru sanatı eski zamanlarda çok çeşitli kitapların kapağını süslemek amacı doğrultusunda icra edilmiş olan bir sanattır ve pek çok insan, geçimini bu sanat ile sağlamıştır. Fakat günümüzde ebru sanatı yalnızca hobi olarak yapıla gelen bir sanata dönüşmüştür.