30/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Eğitim Ataşesi Davet Etti

IMG_9357
BW – HABER    Karlsruhe
Kurs, Konferans ve Yarışmalara Herkesi Davet Ediyoruz!

 
2015 Ekim ayı ortasında Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından başlatılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” isimli dil, kültür ve sanat kampanyası Türk toplumunun talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yenilenerek ve zenginleşerek eyalet genelinde etkinliğini artırmaya devam ediyor.
Yurtdışındaki yaşamımızın büyük bir bölümünü farklı dil ve kültür ortamlarında uyum sağlamak gibi bir durumla geçirdiğimizi ve yaşanan sorunların çözümlenerek topluma uyum sağlamamızı kolaylaştıracak ve kendi milli değerlerimizin yanı sıra evrensel değerleri de öğrenerek bilgiyle donanmış, bilinçli, sorumlu ve farkındalıklı birer birey olma özelliğini geliştirecek tek seçeneğin eğitim olduğunu söyleyen Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı; “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!”  adlı kampanya ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu.

Türkçe ve Türk Kültürü derslerine olan katılımı ve derslerin niteliğinin yükseltilmesini başat hedef olarak önceleyen “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı kampanya maharetiyle 20 temel konuda tespit edilen konferans ve sempozyumlar eyaletin hemen her köşesinde bir biri ardına yapılmaya devam ediyor.
Ud ve Bağlama kursundan; Osmanlıca, Ebru, Folklor ve Türk Halk Müziği Korosuna kadar yine 20 civarında alanda kurslar eyalet genelinde çoğu şehirde açıldı ve yoğun talep görüyor.

Çocuk ve gençlerimizin tüm derslerdeki başarılını artırmak ve genel eğitim başarılarını desteklemek gayesiyle Karlsruhe ve Freiburg şehirlerinde açtığımız toplam 3 etüt- eğitim destek kursunda Almanca, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerin takviyesinde ücretsiz olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Yeni etüt merkezleri açmak için planlama ve tetkik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Bilgi ve güzel okuma ila Yemek ve Şarkı yarışması gibi toplam 7 branşta düzenlediğimiz yarışmalarla ilgili koordinasyon çalışmalarımızı tüm hızıyla planlıyoruz.
Eyalet genelinde kurduğumuz 17 adet folklor ekibi, 10’a yakın Türk Tasavvuf – Sanat – Halk Müziği korosu yine 10 civarında Ney, Bağlama, Gitar, Ud gibi enstrümanlardan oluşan kurslar, Karlsruhe Basket Okulu maharetiyle kurduğumuz 3 adet basket takımı ve 3 adet Tiyatro atölyesi maharetiyle Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği kendini Türk insanına her türlü kültür hizmeti için görevli sayan bir vizyonla bütün faaliyetlerinde “Önce İnsan” anlayışını öne çıkarmaktadır.

Bu nedenle 3 ay kadar önce başlayan ve büyük ilgi gören “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanya programlarımızı 7’den 70’e tüm vatandaş ve soydaşlarımız ila Alman dostlarımızın teveccüh ve katılımlarına da sunduk. Hiçbir yaş ve meslek sınırlaması olmadan, güzel vatanımızdan binlerce kilometre uzakta olunsa bile Türkiye’nin ve Türkiye’deki eğitim, kültür ve sanat olanaklarından ayrım gözetmeksizin ve ücretsiz olarak herkes yararlanabilir.
Ataşeliğimizin üstlendiği bu görev ve sorumluluk nedeniyle, yurtdışındaki vatandaşlarımızın dil, eğitim ve kültür taleplerine çözüm arayan ve geliştirdiği projeleri uygulamaya koyan bir hizmet anlayışıyla bizden beklenen tüm işlevleri yerine getirmek için sürekli daha iyiyi arayan çağdaş bir vizyonla yolumuza devam edeceğiz. “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” kampanyası ile sunduğumuz tüm olanaklardan herkesi yararlanmaya davet ediyor; aziz vatanımızın asil insanlarına sağlık, mutluluk ve başarılı bir yıl diliyorum.

KONFERANS KONULARI1- Almanya’nın geleceğinde hangi mesleklere daha çok ihtiyaç var? Meslek Seçimi Nasıl Olmalıdır?2- Çocuklarda İnternet-Bilgisayar Bağımlılığı ile Nasıl Mücadele Edilir?3- Sağlıklı Aile İçi İletişimin Püf Noktaları4- Çocuk ve Gençlerde Olumsuz Davranışları Nasıl Önleriz?5- Çocuklarda üstün başarı için Ailenin Rolü6- Çocuk Gelişiminde Türkçe ve Türk Kültürü Dersinin Hayati Önemi7- Ailede Din Eğitimi Nasıl Verilmeli?8- Ailede Dil Eğitimi Nasıl Olmalıdır?9- Çocuklarda Değerler Eğitimi ve Ahlak Gelişimi10- Türkiye’de Emeklilik Sistemi ve Nasıl Emekli Olabilirim?11- Madde Bağımlılığı ve Korunma Yolları İle İlgili Ailelere Düşen Görevler12- Ailede Disiplin, Olumlu Disiplin Anlayışı ve Ceza yöntemleri13- Eyvah çocugum siddete ugruyor! Ve Şiddet çeşitleri, Alınacak önlemler14- Çocuklarda en önemli yaşlar 0-6 yas Mucizesi, bu kritik dönemde nelere dikkat etmelidir?15- Özgüvenli ve Başarılı çocuk yetistirmenin sırrı nedir?16- Anadil öğrenimi niçin gereklidir?17- Türk Gençlerini Üniversitede Neler Bekliyor?18- Mesleki Yönlendirme Konferansları19- Gençlik Buluşmaları20- Tarih Konferansları

KURS KONULARI1- Tiyatro Atölyesi2- Folklor Kursu3- Türk Nakış ve Süsleme Kursu4- Türk El Sanatları ve Dekorasyon Kursu5- Bağlama Kursu6- Ud Kursu7- Ney Kursu8- Kanun Kursu9- Balon Katlama Kursu10- Türk Sanat Müziği Korosu11- Türk Halk Müziği Korosu12- Türk Genç Yetenekler Orkestrası13- Engelli Çocuklar Flüt Orkestrası14- Kadınlar Korosu15- Gençlik Korosu16- Türk Dansları Kursu17- Resim Kursu18- Ebru Kursu19- Osmanlı Türkçesi Kursu20- Türk Tasavvuf Müziği Korosu21- Basket Okulu22- Etüt Merkezi

ÖDÜLLÜ YARIŞMALAR1- Tatlı Yarışması: Tuttlingen ( Mayıs)2- Futbol Turnuvası: Heidelberg ( Mart)3- Şiir ve Güzel Okuma Yarışması: Schramberg ( Mart)4- Folklör Şöleni: Bruchsal ( Nisan )5-Yemek Yarışması: Mannheim ( Nisan )6- Bilgi Yarışması : Karlsruhe Merkez ( Haziran)7- Şarkı Yarışması: Offenburg ( Temmuz)