25/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Eğitim Toplantısı Karlsruhe’de Düzenlendi

img_1262

BW-HABER

Karlsruhe 19 Mart 2017


Sunumunu Yeşim Kılıçer’in yaptığı geleneksel Rektörler Yemeği Karlsruhe Uluslararası Buluşma Merkezi IBZ’de düzenlendi. Karlsruhe ve çevresinde okullarda görev yapan okul müdür ve yöneticilerin katıldığı ‘Rektörler Yemeği” ne Karlsruhe Başkonsolos Yardımcısı Mebşure Taşkın, Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Karlsruhe Eğitim Müdürü Elisabeth Gross, Karlsruhe Okul Aile Birliği Başkanı Erdem Arın, sanatçı Hakan Çevik, sinema ve tiyatro sanatçısı Bora Bulut, Karlsruhe Kadınlar Derneği Başkanı Mine Kılıçer, Karlsruhe çevresindeki okul müdürleri ve yöneticiler katıldı.

Köprü Olmak İstiyoruz

Açılış konuşmasını yapan KTOAB Başkan Yardımcısı  Hakan Arslan, KOAB hakkında bilgi verdi. Hakan Arslan, Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğini, darbe, terör baskıları, göçmen krizi, Suriye savaşı nedeniyle hem içerde hemde dışarda olumsuzluklar yaşandığını ifade etti. Hakan Arslan  Almanya ile Türkiye arasında ki referandum dolayısıyla bir gerilim oluştuğunu, Karlsruhe Okul Aile Birliği olarak iki dost ülke arasında bir köprü kurmak istediklerinin altını çizdi.

İki Dillik Zenginlik

Karlsruhe Başkonsolos Yardımcısı Mebşure Taşkın, Almanya’da Türk toplumunun karşılaştığı bazı güçlükleri eğitim yolu ile aşabileceğini belirterek, Almanya’da yaşayan vatandaşların eğitimine büyük önem verildiğini söyledi.

Mebşura Taşkın, günümüzün en çok ihtiyaç duyulan hususun  hoşgörü, diyalog ve farklılıklara saygı temeli olduğunu ifade ederek ”İki dilli yetişmek küreselleşen dünyada büyk bir zenginliktir. Biz çocuklarımızın, gençlerimizin Almanca’yı en iyi şekilde öğrenmelerini her zaman teşvik ediyoruz. Öte yandan, bilimsel araştırmalar gösteriyor ki  çocuğun anadilini iyi bilmesi ve çift dilliliğin erken yaşlarda başlaması, çocuğun zihinsel  gelişimine ve okuldaki başarısına  büyük katkı yapıyor. Bu nedenle Türkiye’den gelen öğretmenlerimiz aracılığıyla çocuklarımızın Türkçe’yi öğrenmeleri için de destek olmaya çağırıyoruz.” dedi.

Emeklerinize teşekkürler

Karlsruhe Eğitim Müdürü Elisabeth Gross yaptığı konuşmada, doğu ve batı yiyecek kültürü ile oluşturulan bu diyalog ortamı için teşekkür ederim diyerek başladığı konuşmasında, gençlerin geleceği için yapılan tüm çalışmalara teşekkür etti. Gross, ‘ Karşılıklı saygı, sevgi, değer verme, gençler için için verdiğiniz tüm emeklere teşekkür ederim. ” diyerek, Karlsruhe OAB yöneticisi Zeliha Reçber’e çiçek hediye etti.

Öz değer ve kendi kültürüne sahip gençler

Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, Karlslruhe Eğitim Müdürü Elisabeth Gross’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında ” 190’nın üzerinde  eğitimci, 100’e yakın okul aile birliği, eyaletimizde çarpanlarıyla 500.00’e yakın insanımıza Türkçe ve Türk Kültürü dersi veriyoruz. Şuan itibarıyla 14.000’ne yakın çocuğumuza Türkçe dersi verirken bunun yanında binlerce  üniversite öğrencileri, mastır yapan, doktora yapan talebelerimizin askerlik ve diğer işlemeleri konusunda hizmet veriyoruz. Amacımız çok kadim, çok eski bir dostluğa dayanan Türk Alman dostluğunun en güzide nişanesi olarak çocukarımızın kendi diline kültürüne, öz değerlerine sahip bir şekilde, çağdaş ve mordern Alman yaşamının, Alman çalışma sisteminin ve Almanya’da ki hayatının tüm boyutlarıyla en poziflikle  entegre olmuş Türk çocuklarının Türk gençlerinin yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.” diyen Avcı Baden bölgesinin Elisabeth Gross’un da katkılarıyla en başarılı bölge olduğunu ifade etti.

Uhlig : Konuşmaya devam etmeliyiz.

Karlsruhe Uyum Daire Başkanı Meri Uhlig yaptığı konuşmasına Karlsruhe Belediye Başkanı Dr. Frank Mentrup’un selamlarıyla başladı. Karlsruhe’de Alman okullarında faaliyette bulunan Eltern-Cafe projesini öven Meri Uhlig bu projenin öenmine değindi. Meri Uhlig karşılıklı diyaloğun devamına değinerek ” Susarsak, konuşmayı , yazmayı bırakırsak, olaylarıda çözüme ulaştıramayız.” Karşılıklı olarak yazmayı kesersek ”Arkadaş” değiliz diyen Uhlig karşılkılı diyalog ve konuşmaların devam etmesinin altını çizdi. Toplumdaki anlaşma potansiyelini güçlendireceğini, Eltern – Cafe ve Okul Aile Birliğinin bu konuda köprü olduğunu söyledi.

Hakan Çevik’ten tasavvuf müziği

Harmony Müzik Okulu sahibi Müzik öğretmeni Hakan Çevik, gecede ney ve kemanıyla Türk tasavvuf ve sanat müziğinin en nadide örneklerinden verirken ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Bora Bulut’a sesiyle eşlik etti.  Eğitimciler toplantısında Karlsruhe Türk Okul Aile Birlği kadınlar grubu Alman ve Türk konuklar için hazırladıkları ve ikram ettikleri yemkelerle Türk mutfağının en güzel örneklerini bir kez daha sundu.

Karlsruhe Eğitim Müdürü çalışmalarından dolayı KTOAB ni tebrik ederek Zeliha Reçber’e gül hediye etti. Yaklaşık 20 okul müdür ve idarecilerin katıldığı ”Rektörler Yemeği’ nde Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretmenleri, Türkçe dersi konusunda bilgi alış-verişinde bulundu.

KTOAB Başkanı Erdem Arın, Eltern-Cafe lerin, öğrenci veli, öğretmen ve okul yöneticileri arasında köprü vaziyeti görevi gördüğünü, OAB ile de bu ilişkilerin dahada geliştiğini belirterek, eğitim konusunda yapılan tüm yatırımların gençlerin Almanya’da ki geleceği açısından önemli olduğunu söyledi.