20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

En duygulu bayram !!!

Avrupa’ya örnek kent ; Wörth.
Bir belediye başkanı, bir cami başkanı, bir din görevlisi… Wörth kentinde ki uyum… ve Bayram Namazı

BW-HABER Wörth

Almanya’nın Wörth kentinde faaliyet gösteren Wörth DİTİB Fatih Camii’nin girişimi ve Wörth Belediyesinin müsadesiyle Wörth Spor sahasında Bayram namazı kılındı. Kayıtlı 240 müslümanın kıldığı bayram namazına Wörth Belediye Başkanı Dr. Dennis Nitsche’de katıldı.

Bayram namazı öncesi müslümanlara hitap eden Başkan Nitsche, ‘ İyiki buradasınız, birlikte yaşamaktan, sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Kovid-19 salgını mücadelesi boyunca göstermiş olduğunuz disiplin ve yardımlaşmadan dolayı sizlere minnettarız. Bu önemli bayramınızı bir kez daha tebrik eder, ailenizle sağlıklı mutlu yaşamanızı dileriz.’ dedi.

Başkan Nitsche’nin konuşması müslümanlar tarfından büyük beğeni kazanırken, bayram namazını sonuna kadar bekleyen Dr. Dennis Nitsche, vatandaşlar ile sosyal mesafeyi koruyarak bayramlaştı. Dr. Dennis Nitsche vatandaşların bayramlarını tebrik ederken, Wörth Belediyesi adına tek tek namaz kılan müslümanlara teşekkür etti. Nitsche namaz alanında bir süre vatandaşlarla sohbet etti.

Bayram namazı için vatandaşlar sabah 07:00’de Wörth spor sahasına alınmaya başlandı. Namaz öncesi konuşma yapan Wörth DİTİB Camii imamı Cengiz Yağcı, bayram namazını ilk defa bu şekilde kıldırmanın burukluğunu yaşasakta, sağlık açısından kurallara uymanın önemine dikkat çekti. Cengiz Yağcı, ‘ Her şerde bir hayır var, bu Ramazan boyunca belki camilerimizi dolduramadık. Ancak evlerimizde bizler imam, çocuklarımızı müezzin, ailemiz cemaat, evlerimiz birer cami oldu.’ dedi.

Bayram namazı sonrası Wörth Belediye Başkanı Dr. Dennis Nitsche, DİTİB Camii Başkanı Fatih Yılmaz ve din görevlisi Cengiz Yağcı vatandaşlarla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak bayramlaştı.

DİTİB Wörth Başkanı Fatih Yılmaz, bayram namazı organizasyonu konusunda Wörth belediyesi ve wörth belediye meclisine teşekkür etti. Fatih Yılmaz, ‘ Bu güzel organizasyon için DTİB Wörth gençlik kollarına, yönetimine, Wörth Belediye Başkanına, il meclisine çok teşekkür ederim. Huzur içinde büyük bir katılım ile bayram namazının sorunsuz eda etmenin huzurunu yaşıyoruz. Tüm müslümanların tekrar Ramazan Bayramını kutlarım. ‘ dedi

Vatandaşlar ilk defa açık alanda bayram namazı kıldıklarını ifade ederek, Wörth DİTİB yönetimine ve Wörth belediyesine teşekkür etti.