14/06/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

En Güzel Ezanı Onlar Okuyor

Yeni Posta Almanya / Pforzheim… Mevdat Yumuk Bölge Muhabiri

EZANI EN GÜZEL ONLAR OKUYOREZANI EN GÜZEL ONLAR OKUYOR

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) cemiyetleri ve Türkiye Cumhuriyeti Karlsruhe Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği  işbirliği ile düzenlenen  ’’13. Güzel Ezan Okuma ve 13. Güzel Hutbe Okuma Yarışması’’nın Baden bölgesi Ataşelik finalleri  Ditib Pforzheim Teşkilatı’nda Fatih  Camisi’nde yapıldı.

Bölge birincileri olan  13 – 17 yaş arası, 11 Ezan 11 Hutbe olmak üzeri  22 çocuk Ateşelik finali için yarıştılar. Yarışmanın,  jüre üyeliğini Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin ve din görevlileri Abdülhamit Aştun (11. bölge Lörrach), Osman Sarıkaya (2. Bölge Wiesloch), Murat Can (8. Bölge Buggingen), Ahmet Yöndem (5.bölge Konstanz)  yaptılar.

Jürinin değerlendirmesi sonucu 13. Güzel  Hutbe okuma yarışması kategorisinde; Gaggenau bölgesinde 1.  Enes Yavuz, Calw bölgesinde 2. Kürşat İspirli, Bruchsal bölgesinde 3. Emircan Telli oldular. 13. Güzel  Ezan okuma yarışması kategorisinde; Frudenstatt bölgesinde 1. Yusuf Dağıstanlı, Hockenheim bölgesinde 2. İsmet Demirci, Bretten bölgesinde 3. Samet Aygün, Freiburg bölgesinde 3.  Ercan Emini oldular. Karlsruhe Ataşelik birincileri ileriki aylarda Berlin de Almanya şampiyonluğu için yarışacaklar.  Dereceye giren öğrencilere, para ve  belge ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

ÇOCUKLARIMIZI GELECEĞE HAZIRLAMALIYIZ

Yarışmada bir konuşma yapan Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Mehmet Tekin, ’’Bu yarışmalar bir araç, amaç değil. Esas amacımız camilerimizde yetişen, dinini, kültürünü öğrenen çocukların birbirlerini tanımaları, kaynaşmaları birlik ve beraberlik bağlarını sağlamak. Öğrendiklerinden dolayı, onları ödüllendirmek, teşvik etmek, ailelerine ve topluma gösterip kendilerini onore etmek“ dedi.

PFORZHEIM – Mevdat  YUMUK