24/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

En Güzel Kangalları Seçtiler

BW-HABER

Hagenbach 5 Haziran 2017


Kangallar görücüye çıktı… En güzel Kangalları seçtiler…

THHV Bruchsal e.V.(Türk Çoban Köpeği Bruchsal Derneği) Hagenbach’ta en güzel Kangal için buluşma etkinliği düzenledi. Almanya’nın Hagenbach kentinde Alman Köpek Derneği Hagenbach alanında düzenlenen etkinliğe Almanya, Belçika, Fransa’dan    kangal severler en güzel Türk Çoban Köpeğini seçmek için biraraya geldi. Kangal severler, Türk Çoban Köpeği hakkında karşılıklı bilgi alış verişinde bulundular. Almanya’nın farklı kentlerinden olduğu gibi Belçika,ve  Fransa’dan da katılan toplam 50 kangal ve kangal sahibi,  araziye çıkardıkları kangal köpeklerini, 5 kategoride yarıştırdılar.

Jüri Başkanı Onur Kara ve Dede Şahin  birbirinden güzel ve zeki Kangalları seçmekte bir hayli zorlandı. Dünyanın en zeki işçi köpeği Kangallar 0-18 aylık ve 19 ay üstü olarak dişi ve erkek kategorilerinde yarıştılar.

THHV Bruchsal Başkanı Murat Bozkurt, Kangalların ırklarının bozulmamasına gayret gösterdiklerini belirterek ” Almanya’da kültürümüzün önemli bir parçası olan Kangal köpeğinin neslinin korunması, tanıtılması ve hak ettiği yere gelmesi için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz. Bu günde burada Kangal severleri biraraya getirmek suretiyle, Kangal hakkında bilgi alış verişi gerçekleştirdik. ” dedi. Murat Bozkurt, Kangal köpeğinin eğlence amacıyla alınmasına karşı olduğunu kısa zamanda büyüyen ve çalışmak isteyen Kangal’ın karakteristik özelliğinin bozulduğu değerlendirmesinde bulundu.

THHV Bruchsal Derneği tarafından 2010 yılından beri düzenlenen etkinlikte 50 Kangal 5 kategoride kıyasıya yarıştı. ”En Güzel Kangal” etkinliğin birincisi Fatih Kamacı’ya ait 3 yaşında ki Yıldız olurken, Real ikinci, Bozo üçüncü oldu. Yetişkin dişilerde ; Yıldız birinci, Karam ikinci, Mia üçüncğ oldu. Yetişkin erkeklerde; Fatih Kamacı’y ait Real birinci, Gomez ikinci, Boyka üçüncü oldu. Genç erkek ve Dişide ise ; Bozo birinci, Paşa ikinci, Asya üçüncü oldu.

 

 Hagenbach’ta biraraya gelen 350 Kangal sever, havanın güzel olmasınıda fırsat bilerek ailece çocukları ile farklı bir gün geçirdi. Yavru Kangalları yakından doyasıya seven çocuklar, kültürümüzün bir parçası olan Kangalları Almanya’da tanıtmaya devam edecekler.