20/05/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gençler Meslek Hayatına İlk Adımı Attılar

BW-HABER  

Karlsruhe 19 Ocak 2019 

KARLSRUHE – ‘Mesleğe İlk Adım 2019 ’ ismi altında  Güney Almanya’nın en büyük meslek fuarı organizasyonu, Karlsruhe Sanayi Ticaret Odası (IHK), İş Ajansı ( Arbeitsamt) ve Karlsruhe Zanaatkarlar Odası (Handwerkskammer) tarafından düzenlendi.

İlgi Beklenenin Üstünde

İlginin her yıl artarak devam ettiği meslek fuarı bu sene beşinci kez DM Arena’da düzenlendi. Geçtiğimiz yıllara nazaran  ilgide ki artışın velilerin ve genç meslek adaylarının konuyu artık daha ciddiye aldığı görüşü hakim. Dm Arena’da düzenlenen meslek fuarına geçtiğimiz sene   yaklaşık 17 binin üzerinde ziyaretçi ile rekor kırılmıştı.

Meslek Fuarında bu sene 371 firma, 180 farklı mesleği genç meslek eğitimi adaylarına tanıttı. Genç meslek eğitimi adayları, firmaları tanıma imkanı bulurken, meslek eğitimi başvuru formları konusunda uzmanlarından yardım alma imkanı buldular.

Sağlık, hizmet, endüstri, satış ve pazarlama ve el sanatları sektörlerinin katıldığı meslek fuarında en büyük ilgiyi yine; polis, gümrük muhafaza, mercedes, Karlsruhe Belediyesi standları gördü. Türk firmalarınında katıldığı fuarda sağlık sektöründen Podilogie Zentrum Karlsruhe   firmasıda katıldı.

Meslek Fuarına ”Lernzentrum Karlsruhe” öğrencileriyle katılan Avrupa Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Sedat Demir, öğrencilerin mesleklerini kendileri tarafından tanımaları ve seçmelerinin önemli olduğunu ailelerinde bu konuda her zaman destek vermesi gerektiğini ifade etti. Sedat Demir, ” Mesleğe ilk adımını atan tüm gençlerimize hayırlı olsun. Meslek fuarlarını mutlaka hem öğrenciler hem de veliler ziyaret etmeli. 400 e yakın bir firmayı aynı ortamda bulmak ve başvuru yapma imkanı tanınan büyük bir fuar.”