13/07/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Germersheim Minareli Camisini İstiyor

BW-HABER Germersheim

7 yıldır temeli boş cami… Vatandaşlar bu çilenin artık bitmesini istiyor

Rheinland Pfalz eyaleti Germersheim kentinde faaliyet gösteren DİTİB derneğine başlı cami cemiyeti, 35 yıl aradan sonra, artan ihiyaçlara cevap verebilmesi amacıyla modern iki minareli bir cami yapmaya karar verdi. Projesi çizilen cami için cemiyet yetkilileri, Germersheim Belediyesi ve Germersheim Kaymakamlığı ile yapılan görüşmelerinin ardından faaliyette olan caminin yanında ki arsayı satın aldı.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu. 2016 yılında temeli atılan cami, 7 yıldır temeli atılmış olarak bekletiliyor. DİTİB Germersheim Başkanı Hayrettin Güneş, 7 yıl önce temeli atılan caminin projesinin iptalini anlaşılır bulmuyoruz dedi. Başkan Güneş, ‘ Önce yapımı için izin verdiler. Bizde yanda bulunan arsayı aldık ve temeli attık. Temel atma törenini ardından bize inşaat izninin iptal edildiği haberi geldi.’

DİTİB Cemiyet üyeleri iptal karşısında büyük bir şok yaşadıklarını ifade ederek, konuyu mahkemeye taşımaya karar verdiklerini ifade etti. Germersheim Belediye Başkanı Marcus Schaile ile yapılan tüm görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine cami temeli 7 yıl boş kaldı. DİTİB Germersheim Cami cemiyeti hukuki haklarını kullanarak, Germersheim Kaymakamlık binası önünde bulunan meydanına sessiz protesto yürüyüşü düzenledi.

DİTİB Germersheim Başkanı Hayrettin Güneş, protesto amaçlı sessiz yürüyüş öncesi şu açıklamada bulundu. ‘ Bizler 2016 yılında bu projeye başladık. Camimizin yanında bulunan arasyı almadan önce, hem sözlü hemde yazılı olarak inşaat izinlerini sorduk. Bu görüşmeler sonunda pozitif geri dönüşüm aldık ve bize inşaat için gerekli izini verdiler. Ardından da temel atma törenini gerçekleştirdik. Germersheim Belediyesi, Germersheim Kaymakamlığını suçlayarak verilen iznin yanlış olduğunu ifade etti. O günden bu yana hukuki dayanağı olmayan sudan bahanelerle inşaatimiz engelleniyor. 7 yıldır mücadele ediyoruz. Görüşme taleplerimiz geri çevrildi. Bizleri buradan sanayi bölgesine atmak istiyorlar. Caminin gözönünde olmasını istemiyorlar. Anayasaya göre bizlere verilen din özgürlüğü hakkımızı istiyoruz. Şuanda hukuki süreç eyalet mahkemesinde devam ediyor.Karar aşaması yaklaştı. Bizlerde sessiz bir şeklide yapılan bu uygulamayı protesto ederek sesizmizi duyurmaya çalışacağız.’ dedi.

DİTİB Germersheim Cami bahçesinden başlayan yürüyüşe çevre halkıda destek verdi. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı yürüyüş kent merkezinde bulunan Germersheim Kaymakamlık binası önünde son buldu. Burada okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte konuşma yapan Germersheim DİTİB Başkanı Hayrettin Güneş bir çok meslek sahibinin cemiyet içinde yer aldığını ve bu vatandaşların Germersheim toplumuna ait olduğunu ve yeni caminin tamamen ihtiyaçtan doğan sebeplerle talep edildiğini söyledi.

Başkan Güneş şöyle devam etti, ‘ Yeni cami şehrimize ayrı bir güzellik katacak. Kültürel anlamda toplumumuzu zenginleştirecektir.’ diyen Başkan Güneş, Germersheim Kaymakamı ve belediye başkanının görevinin cami yapımını desteklemek olmalıdır dedi. DİTİB Germersheim minareli caminin toplumda kaynaşma sağlayacağını söyleyen Hayrettin Güneş, DİTİB camisinin Germersheim kentinin bir parçası olğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı. Gösteriye katılan vatandaşlar soruna biran önce çözüm bulunmasını talep etti.

Konuşmaların ardından göstericiler sessizce dağıldı.