20/04/2024

BW News

Nachrichten aus der Welt

Gündem Eğitim

TİD karlsruhe ziyaretinde eğitim konusu damga vurdu. Kalifiye elaman açığı büyüyor.

Cem Örnekol ”Sizleri gören gençler için, sizler bir ilham kaynağı oluyorsunuz.”TİD01 baklan

TID – Verband Türkischer Unternehmer Rhein-Neckar e.V. yönetim kurulu Karlsruhe Başkonsolosu Cem Örnekol’u ziyaret etti.

TİD  ve Gıda devi Baktat yönetim kurulu başkanı, işadamı Mustafa Baklan, Denizbank Bölge Müdüresi ( Mannheim, Dortmund, Essen, Duisburg, Köln, Düsseldorf) Zeynep Doğrucan,ve İşadamı Köksal Ördek, Başkonsolos Cem Örnekol’u ziyaret etti. İş dünyasının önemli 3 ismi gençlerin eğitimi ve meslek seçimi üzerinde konuşmaları dikkati çekti. Eğitime büyük yatırımları ile dikkati çeken Mustafa Baklan,  kurucusu olduğu  Baktat Eğitim Köprüsü Derneği ile Anadolu’da bir çok okulun bilgisayar ihtiyacını karşılamıştı. Mustafa Baklan, Almanya’da eğitime yönelik yeni yatırım ve çalışmalarına devam ediyor.

TİD;  20 Yıllık  Onur

TİD derneğini ” 20 yıllık geçmişe sahip  köklü bir Türk İşverenler Derneği”  diye özetleyen işadamı Mustafa Baklan konuşmasına şöyle devam etti ” Türklerin paralelinde Almanlar tarafından da kabul edilen güçlü bir kurum. Bunun yanında esnaflarımıza destek olurken, eğitim çalışması yapan derneklerede  partner olarak yardımcı oluyoruz.” dedi.

TİD Lokomotif Görevinde

Cem Örnekol ” Sizlerin burada yaptığıniz çalışmalar ile sizler lokomotif görevi görüyorsunuz . Sizleri gören gençler için siz, bir ilham kaynağı oluyorsunuz.Bu ülkede fırsat var çalışınca oluyor  düşüncesi hakim olacaktır ve gençlerinde başarılarının yolu açılacağını düşünüyorum ” dedi.

TID BAKLAN02

Sağlık Sektörü Meslek Yapmış Kaliye Gençleri Bekliyor

Sağlık konusunda çok ciddi yatırımları olan işadamı Köksal Ördek meslek yapmış eğitim Türk genci sorunu yaşandığını, nüfusun giderek yaşlandığı Almanya’da Türk kökenli hemşireye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Köksal Ördek, yaşlı vatandaşlarımızın bakımları için ihtiyaç olan meslek yapmış  hemşire ihtiyacını karşılayabilmek için bir proje ihtiyaç olduğunu söyledi. Mustafa Baklan, Eğitim Köprüsü Derneği üzerinden bir çalışma planladıklarını, bu konuda hastaneler ile görüştüklerini söyleyerek bir Türk hasta bakıcının vatandaşlarımızın yardımına gittiğini söyledi.

Türkçe Bilmek Önemli

Denizbank Bölge Müdüresi Zeynep Doğrucan, kalifiye eleman sıkıntısı çekildiğini, iş başvurularında Almanca  kadar  Türkçe’ yi de iyi konuşması şartını arıyoruz dedi.  Anadilin önemine değinen Zeynep Doğrucan Türkçe derslerinin öğleden sonraya atılmasının büyük eksiklik olduğunu söyledi.

Mustafa Baklan  Mannheim’ Belediyesi Eğitim Şurası’ında da görev yaptığını söyleyen Mustafa Baklan yerel makamların bazen karşısında muhattap olacak makam bulamadığını söyledi. Başarısının çok düşük olduğu söylenen  ve çoğunluğunu Türk kökenli öğrencilerin olduğu bir okulda sorunların araştırılması için gittiğini söyleyen Baklan, öğrencilere sabahları kahvaltı verilmesini sağladıklarını bu çalışmaları gören yerel makamın konuya eğilerek, orada görevli kişinin ücretini  üstlendiklerini söyledi.